Logo Polskiego Radia
Print

Karczewski: mamy pewien wyrzut sumienia ws. repatriacji

IAR / PAP
Dariusz Adamski 30.06.2019 15:13
Utworzenie 16 ośrodków dla repatriantów, czyli w każdym województwie, postulował marszałek Stanisław Karczewski
PAP/Wojtek Jargiło

Marszałek Senatu mówił o tym podczas spotkania z młodzieżą polonijną i przedstawicielami Polonii w Lublinie, w ramach obchodów 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej.

- Mamy pewien wyrzut sumienia, który dotyczy repatriacji. Nie dokonaliśmy repatriacji w takim zakresie, w jakim zrobić to powinniśmy. Staramy się, żeby ten proces usprawnić. Zmieniliśmy ustawę, robimy dużo, żeby jak najwięcej Polaków, którzy wyjechali, czy też z potomkowie tych Polaków, którzy zostali wywiezieni z Polski, mogli wrócić, mogli przyjechać do Polski – powiedział Stanisław Karczewski.

- Będziemy to robić i bardzo chcę robić to z samorządowcami. Marzy mi się, żeby w każdym województwie był ośrodek dla repatriantów, żeby było tych ośrodków 16. Liczę na to, że woj. lubelskim też taki ośrodek zostanie stworzony. One są konieczne i potrzebne - powiedział marszałek Senatu, zwracając się od obecnego na spotkaniu marszałka woj. lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

Karczewski podkreślił, że władzom polskim zależy na tym, aby kontakty z Polonią były coraz lepsze, aby był prowadzony dialog. - Chcemy wsłuchiwać się, być otwarci na Polonię, bardzo nam na tym zależy - dodał.

Podkreślił, że jeśli chodzi o stosunek polityków do Polonii to mamy w Polsce konsensus. - To właściwie jedna z niewielu dziedzin naszego życia politycznego, w którym zgadzamy się, wiemy, jak bardzo ważna jest Polonia i jak bardzo potrzebne są kontakty z Polonią - zaznaczył.

Marszałek Karczewski spotkał się w Lublinie przedstawicielami Polonii, z młodzieżą polonijną, która przebywa w Polsce w ramach akcji „Lato z Polską” prowadzonej przez stowarzyszenie Wspólnota Polska. W spotkaniu uczestniczyli Polacy i ich potomkowie m.in. z Litwy, Mołdawii, Ukrainy, Białorusi i Rosji.

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt