Logo Polskiego Radia
Print

Litwa: 27-lecie Radia Znad Wilii

IAR
Dariusz Adamski 01.07.2019 11:09
  • Jedyna polska rozgłośnia na Litwie kończy 27 lat. Relacja Kamila Zalewskiego
  • Stacja nadaje program w języku polskim siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Jedyna polska rozgłośnia na Litwie, Radio Znad Wilii, obchodzi jubileusz 27 lat istnienia
Fot. Joanna Bożerodska

Stacja nadaje program w języku polskim siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Wspólnie z uruchomionym kilka lat temu portalem internetowym wspiera przedsięwzięcia Polaków na Litwie. Jest też patronem medialnym wielu projektów kulturalnych i rozrywkowych. Ściśle współpracuje z Polskim Radiem.

Radio Znad Wilii pierwszy swój program wyemitowało 1 lipca 1992 roku o godzinie 14.00. Rozgłośnia została założona przez działacza polskiej mniejszości narodowej na Litwie, sygnatariusza Aktu Niepodległości Litwy, Czesława Okińczyca.

Jak mówi dziennikarka tej stacji, Bożena Lenkiewicz, największym skarbem rozgłośni byli zawsze słuchacze, wśród których najwięcej jest Polaków z Litwy. - Naszej rozgłośni słuchają też Litwini, Rosjanie oraz przedstawiciele innych mniejszości narodowych - powiedziała Polskiemu Radiu.

Dyrektor generalny Radia Znad Wilii Mirosław Juchniewicz zaznacza, że oprócz programów przygotowywanych przez wileńskich dziennikarzy, stacja nadaje też programy Polskiego Radia. - Codziennie gościmy na naszej antenie Polskie Radio dla Zagranicy. Są też u nas obecne serwisy Informacyjnej Agencji Radiowej. Mamy też publicystykę z anten Jedynki i Dwójki - mówi szef rozgłośni.

Radio Znad Wilii przekazuje codziennie informacje o tym, co dzieje się w Wilnie i na Wileńszczyźnie. W stacji goszczą aktorzy, artyści, naukowcy, działacze społeczni. Są też rozmowy z najważniejszymi litewskimi politykami. Gośćmi programów stacji są też polscy politycy przebywający w Wilnie.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt