Logo Polskiego Radia
Print

Nie żyje Anna Retmaniak, legenda Polskiego Radia

IAR
Dariusz Adamski 07.07.2019 18:43
  • Andrzej Matul: Ani Retmaniak nikt nie odmawiał
Nie żyje dziennikarka Polskiego Radia Anna Retmaniak - poinformowała rodzina zmarłej
Anna Retmaniak, legenda Polskiego Radia Anna Retmaniak, legenda Polskiego Radia Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W niedzielę rano zmarła Anna Retmaniak - wybitna dziennikarka radiowa związana od kilkudziesięciu lat z Polskim Radiem. Była twórczynią cyklu "Portret słowem malowany", w którym przedstawiała wybitne postaci polskiego teatru i filmu. Teatr był wielką miłością jej życia. Była reportażystką i autorką audycji kulturalnych.

"Mistrzyni rozmów"

Anna Stempniak, dziennikarka Programu Pierwszego Polskiego Radia, powiedziała, że Anna Retmaniak to legenda radia. - Nazywaliśmy ją mistrzynią rozmów - dodała.

Pracę w Polskim Radiu rozpoczęła od współpracy z redakcją Muzyki i Aktualności. W 1956 roku nadawała relacje z Węgier, gdy trwało tam powstanie.

Od lat 60. XX wieku pracowała w redakcji liteackiej. Wkrótce na antenie pojawiła się jej autorska audycja Konfrontacje - czyli dyskusje o literaturze i sztuce, od 1968 roku przez wiele kolejnych lat prowadziła "Portret słowem malowany", gdzie prezentowała sylwetki wybitnych aktorów i ludzi teatru.

Anna Retmaniak była również autorką audycji "Gdy zgasną światła rampy". Były to rozmowy z aktorami, reżyserami oraz psychologami, z telefonicznym udziałem słuchaczy.

Dziennikarkę uhonorowano wieloma nagrodami i odznaczeniami branżowymi oraz państwowymi. W 2011 roku otrzymała od prezydenta Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2013 - Honorowy Wielki Splendor dla wybitnych twórców teatru radiowego. W 1972 roku została nagrodzona Złotym Mikrofonem Polskiego Radia.

W niedzielę po godz. 22:00 na antenie radiowej Jedynki zostanie wyemitowane wspomnienie Anny Retmaniak.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt