Logo Polskiego Radia
Print

Sejm: wystawa "1956 Polska - Węgry historia i pamięć"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 28.06.2016 20:07
  • 1956 Polska-Węgry historia i pamięć.mp3
Rok 1956 połączył nas w wielki most solidarności i pomocy - powiedział marszałek Marek Kuchciński otwierając wystawę

Wystawa "1956 Polska - Węgry. Historia i pamięć" została otwarta na dziedzińcu Sejmu. Wcześniej, w poniedziałek wystawę można było oglądać w Poznaniu.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński witając przybyłych na jej otwarcie gości powiedział, że w '56 roku i w Polsce i na Węgrzech walczono o wolne życie zabrane po II wojnie światowej. - Rok 1956 połączył nas w wielki most solidarności i pomocy - powiedział marszałek Kuchciński.

Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej, Węgierski Komitet Pamięci Narodowej oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.

- Rozpoczynamy w sposób symboliczny w roku 1939 kiedy, mimo iż Węgry były po drugiej stronie barykady, udzieliły znacznego wsparcia Polakom. Później pokazujemy doświadczenie komunizmu, przeciwko któremu Polacy i Węgrzy zbuntowali się w roku 56. Pokazujemy Poznański Czerwiec, rewolucję węgierską i to co najważniejsze - wzajemną solidarność, wzajemną pomoc, a później wspólną pamięć o roku 1956 - powiedział prezes IPN Łukasz Kamiński.

Uczestnikiem rewolucji węgierskiej był wówczas 18-letni Akos Engelmayer pierwszy ambasador Węgier w Polsce w latach 1990-1995. Jego zdjęcie widnieje na jednej z plansz wystawowych.

- To wielka, wielka, wielka rzecz - mówi wzruszony i dodaje, że w tym wszystkim jego osobista satysfakcja nie jest najważniejsza. - Najważniejsze jest to, że starsi mogą sobie przypomnieć co to było, a młodsze pokolenie zrozumie co i jak to było - powiedział Akos Engelmayer.

W środę wystawa zostanie otwarta w Budapeszcie przed węgierskim parlamentem. W czwartek w Lublinie. W październiku - na Zamku Królewskim w Warszawie. W ciągu kolejnych miesięcy - również w innych miastach Polski.

Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej, Węgierski Komitet Pamięci Narodowej oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.

IAR/h.o.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt