Prezydent Andrzej Duda z małżonką rozpoczęli tę ogólnopolską akcję w Ogrodzie Saskim w Warszawie.
Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Partnerem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.
Tegoroczna lektura nawiązuje do obchodzonego właśnie Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Sejm i Senat, w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza. "Quo Vadis" będzie można usłyszeć w całym kraju w kilkuset miejscowościach - na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury.
W Warszawie oprócz pary prezydenckiej, w wydarzeniu biorą udział znani polscy aktorzy, wśród nich Ewa Dałkowska, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Dawid Ogrodnik i Jan Nowicki. Czytaniu będzie towarzyszyła muzyka w wykonaniu artystów: Misi Furtak, Skubasa, zespołu "Pustki", Patricka The Pana.
Para prezydencka weźmie udział w czytaniu "Quo Vadis" w Lipkowie pod Warszawą, a o 21.45 wróci do Ogrodu Saskiego na zakończenie Narodowego Czytania. Prezydent zaprosił do udziału w akcji w nagraniu video, zamieszczonym na stronie internetowej www.prezydent.pl.
Z okazji Narodowego Czytania, rękopis "Quo Vadis" będzie można obejrzeć w warszawskim Pałacu Krasińskich. Na co dzień rękopis jest przechowywany w skarbcu Biblioteki Narodowej.
Organizatorami wydarzenia w Warszawie są: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Stołeczna Estrada. Partnerami medialnymi są: Polskie Radio i Telewizja Polska.
Do Kancelarii Prezydenta wpłynęły zgłoszenia o udziale w akcji z wielu miejsc na świecie. "Quo Vadis" będzie czytane między innymi w Irlandii, Włoszech i Nowej Zelandii. Do akcji włączyło się też kilkadziesiąt miejsc za naszą wschodnią granicą.
Publiczne czytanie największych polskich dzieł literackich zainicjował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski, obejmując patronat nad tym wydarzeniem. Czytany był wówczas "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Następnie słuchaliśmy dzieł Aleksandra Fredry, potem "Trylogii" Henryka Sienkiewicza, a w ubiegłym roku "Lalki" Bolesława Prusa.
"Quo Vadis" to powieść historyczna Henryka Sienkiewicza o prześladowaniu pierwszych chrześcijan w Rzymie za czasów Nerona. Została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej "Gazecie Polskiej" oraz w krakowskim dzienniku "Czas" i "Dzienniku Poznańskim". Pierwsze całościowe wydanie "Quo Vadis" ukazało się w Krakowie w 1896 roku. Jest to jedna z najbardziej znanych na świecie polskich powieści. Do 2016 roku książka została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach, ale już na początku XX wieku przekładów było tak wiele, że sam autor nie znał ich dokładnej liczby.
Henryk Sienkiewicz, powieściopisarz, nowelista i publicysta żył w latach 1846-1916. Oprócz "Qvo Vadis", jest autorem Trylogii, czyli cyklu powieści z dziejów XVII-wiecznej Polski - "Ogniem i mieczem", "Potop" i "Pan Wołodyjowski". Napisał też "Krzyżaków", "Rodzinę Połanieckich", a także przygodowo-podróżniczą powieść dla młodzieży - "W pustyni i w puszczy". Był pierwszym polskim laureatem literackiej Nagrody Nobla. W 1905 roku został uhonorowany za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu".
W tym roku po raz pierwszy w wyborze dzieła, które będzie czytane w całym kraju, mógł wziąć udział każdy. Odbył się plebiscyt, w którym powieść "Quo Vadis" konkurowała z ”Chłopami" Władysława Reymonta, "Nocami i dniami" Marii Dąbrowskiej, "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego i "Popiołami" Stefana Żeromskiego. Lista powstała po konsultacjach, przeprowadzonych z wydziałami filologicznymi uniwersytetów oraz Radą Języka Polskiego. Na Narodowe Czytanie adaptację "Quo Vadis" przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista.
Z Wojciechem Kolarskim - ministrem w Kancelarii Prezydenta RP rozmawiała Ewa Plisiecka.