Logo Polskiego Radia
Print

Znaczenie wolontariatu w kulturze

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 04.12.2017 15:41
  • Wolontariat w kulturze - Jan Ołdakowski [posłuchaj].mp3
  • Wolontariat w kulturze - min. Gliński o idei wolontariatu [posłuchaj].mp3
  • Wolontariat w kulturze - min. Gliński o Korpusie Solidarności [posłuchaj].mp3
  • Wolontariat w kulturze - Rafał Wisniewski [posłuchaj].mp3
Debata ekspertów o kulturze podczas ogólnopolskiej konferencji w Łazienkach Królewskich
Min. Piotr Gliński podczas konferencji "Wolontariat w kulturze"  Min. Piotr Gliński podczas konferencji "Wolontariat w kulturze" Foto: PAP/Radek Pietruszka

Wolontariat to element szerszej całości, którą można nazwać społeczeństwem obywatelskim - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji "Wolontariat w kulturze: uczestnictwo, społeczność, rozwój", która odbyła się w warszawskich Łazienkach Królewskich. Cel spotkania to stworzenie możliwości wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między pracownikami sektora kultury i ekspertami z zakresu wolontariatu z całego kraju.

Zdaniem ministra wolontariat w Polsce rozwija się i wiele instytucji podchodzi do niego profesjonalnie. Szef resortu kultury wskazał, że w wolontariacie oprócz podejmowania działań, ważna jest stałość i systematyczność. Zapowiedział tez powołanie przez rząd, w ramach powstającego Narodowego Instytutu Wolności, Polskiego Korpusu Solidarności – to ogólnopolski program, którego zadaniem jest wsparcie wolontariatu.

"Budowany jest klimat zaufania, mówi się o kapitale społecznym, czyli o podniesieniu ogólnego zaufania między ludźmi, budowane są więzi społeczne. Nasza wspólnota lepiej funkcjonuje, nie tylko pojedynczy człowiek i instytucja, ale społeczeństwo w szerszej skali na tym zyskuje" - tłumaczył podczas konferencji minister Piotr Gliński.

Obecny na spotkaniu dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski powiedział, że budowanie wolontariatu to część budowania wiarygodności instytucji. Wolontariat w MPW jest budowany na wzór amerykańskich instytucji. "Selekcjonujemy zgłoszenia po to, żeby wybrać tych, którzy będą z nami najlepiej współpracować, którzy mają tyle czasu, żeby móc się poświęcić w sposób bardziej odpowiedzialny i regularny. Szukamy też takich, dla których praca z żywą historią, z Powstańcami, jest wyjątkową przygodą na całe życie" – mówił Jan Ołdakowski.

Zdaniem dyrektora Narodowego Centrum Kultury dr Rafała Wiśniewskiego, wolontariat jest soczewką procesów społecznych, a NCK to instytucja, która wspiera wolontariat w kulturze. "Współpracuje ze swoimi partnerami, wspiera instytucje kultury, które działają na poziomie samorządów tam, gdzie diagnozowane są procesy społeczne" - podkreśla Rafał Wiśniewski.

Konferencję „Wolontariat w kulturze: uczestnictwo, społeczność, rozwój" pod honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremiera Piotra Glińskiego zorganizowało Narodowe Centrum Kultury, w partnerstwie z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego i Fundacją Kronenberga. To druga edycja tego wydarzenia.

IAR/PAP/ep

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt