Logo Polskiego Radia
Print

Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Chartumie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 27.02.2018 13:13
  • Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Chartumie. Relacja Katarzyny Ingram [posłuchaj]
To pierwsza taka polska placówka w Sudanie i pierwszy tego typu ośrodek zagraniczny na terenie tego kraju
Foto: archeosudan.orgFoto: archeosudan.org

W Chartumie rozpoczyna działanie ośrodek Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. To pierwsza taka polska placówka w Sudanie i pierwszy tego typu ośrodek zagraniczny na terenie tego kraju.

Dyrektor ośrodka Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze doktor Artur Obłuski inicjator powstania ośrodka w Chartumie mówi, że jednym z zadań nowo powstałej placówki będzie koordynowanie prac archeologicznych i etnograficznych na terenie Sudanu. Instytucja będzie wspierać naukowców z innych polskich uczelni pracujących na misjach w Sudanie. Ośrodek będzie też współpracował z sudańską administracją i wspierał tamtejszą naukę.

Archeolog podkreśla, że na terenie Sudanu trudno znaleźć misję archeologiczną, w której nie uczestniczyliby Polacy. UW bada czasy średniowiecza w Sudanie, kiedy na tym terenie funkcjonowały trzy królestwa, z których dwa się połączyły. Przyjęcie przez nie chrztu w VI wieku włączyło je w sieci informacji, wiedzy i wymiany dóbr ze Śródziemnomorzem. Obecnie główne stanowisko Polaków to Stara Dongola - miejsce które było stolicą Makurii - najpotężniejszego królestwa nubijskiego.

Polacy archeolodzy prowadzą prace w Sudanie od lat 50. ubiegłego wieku i są w światowej czołówce badaczy zajmujących się kulturą Nubii.

W otwarciu ośrodka w Chartumie wezmą udział m.in: minister turystyki, starożytności i przyrody Sudanu Mohamed Abou Zaid Mustafa, rektor UW prof. Marcin Pałys, dyrektor sudańskiej National Corporation for Antiquities and Museums dr Abdelrahman Ali Mohamed, przedstawiciele polskiego ministerstwa nauki.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt