Logo Polskiego Radia
Print

Jak chronić materialne dziedzictwo polskich Żydów?

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 21.03.2018 08:30
  • O działalności Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego mówi Monika Krawczyk, jej dyrektor generalna [posłuchaj]
Niezwykle ważne działania podejmuje tu Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego - mówi Monika Krawczyk
Monika Krawczyk, dyrektor generalna Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyMonika Krawczyk, dyrektor generalna Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Danuta Isler/PRdZ

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego została założona na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Światową Organizacją Żydowską ds. Restytucji i Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Celem jej działania jest ochrona materialnych reliktów kulturowego dziedzictwa Żydów w Polsce. Fundacja działa na tych terenach, którymi, z racji zbyt dużej odległości, trudno jest zajmować się gminom żydowskim. Obszar działania Fundacji to blisko dwie trzecie powierzchni Polski.

Działania fundacji obejmują także rewitalizację szczególnie ważnych i wartościowych zabytków kultury żydowskiej, takich jak synagogi w Kraśniku, Łańcucie, Przysusze, a także jedynej zachowanej w Polsce renesansowej synagogi w Zamościu.

Działalność fundacji nie ogranicza się jedynie do opieki nad zabytkami, równie ważne jest dla niej szerzenie wiedzy o historii Żydów, którzy przez wieki współtworzyli kulturowe dziedzictwo Polski.

Do najistotniejszych działań edukacyjnych fundacji należy projekt "Przywróćmy Pamięć" dla uczniów polskich szkół oraz skierowany do młodzieży projekt "Haverim - Przyjaciele".

Z Moniką Krawczyk, dyrektor generalną Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, rozmawia Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt