Impreza ma na celu przybliżenie uczestnikom wydarzenia zjawiska przenikania się różnych dziedzin sztuki, życia i kultur. Mocny nacisk położony jest na pokazanie, jak sztuka przenika do naszej codzienności. Aktywne włączenie osób odwiedzających Festiwal w działania artystyczne pokazuje, że każdy z nas może uczestniczyć w procesie tworzenia.
Druga już edycja festiwalu odbędzie się w dniach 19-20 maja. W czasie tych dwu dni połączone w jedno spójne wydarzenie zostanie szereg wystaw, koncertów, pokazów filmowych, warsztatów, artystycznych performance'ów, a także targ jedzeniowy. Wystawa zbiorowa pod hasłem „Przenikania“, która odbędzie się w sobotę 19 maja, jest wpisana do programu warszawskiej Nocy Muzeów 2018.
CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO?
Wydarzenia rozpoczniemy od wspólnego malowania do muzyki granej na żywo, w ramach projektu ZMALOWANI. Podczas wydarzenia każdy będzie miał okazję pomalować przy akompaniamencie muzyki granej na żywo, wykonywanej przez jednego z członków słynnej muzycznej rodziny Steczkowskich – Marcina Steczkowskiego, a także współpracujących z nim muzyków.
Na popołudnie zaplanowaliśmy koncerty. Zagra m. in. kobiece trio Temple of Dakini, które przeniesie nas w świat wróżek, elfów i elektronicznych brzmień. Usłyszymy też wschodzącą gwiazdę polskiego tzw. intelligent popu, Holly Blue. W trakcie sobotnich warsztatów i koncertów będzie można zrobić sobie tatuaż u jednego z artystów z warszawskiego studia 77ink.
O godz. 19:00 otwarcie wystawy zbiorowej „Przenikania”, przygotowanej specjalnie z okazji Warszawskiej Nocy Muzeów 2018. Kuratorem jest Anita Wolszczak, historyk sztuki. Na wystawie pokażemy prace uzdolnionych artystów młodego pokolenia, w tym znane i uznane na rynku sztuki postacie takie jak: Zuzanna Sitarska, Zuzanna Grochowska, Wojciech Brewka czy japoński artysta Keiji Matsumoto, doktorant na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. W trakcie wernisażu, na sali między obrazami, odbędzie się pokaz tańca butoh w wykonaniu dwójki tancerzy: Anny Juniewicz i Wojciecha Matejki.
Chwilę później, o godzinie 20:00 na scenie festiwalowej odbędzie się spektakularny koncert jednej z najbardziej znanych mezzosopranistek Izabeli Kopeć, która zaprezentuje min. swój autorski projekt House Opera Diva - unikalne połączenie muzyki klasycznej z muzyką klubową, jak również Pięć żywiołów - połączenie klasyki z rockiem. W trakcie koncertu zobaczymy m. in. performance artystyczny w wykonaniu Very Althamer, studentki łódzkiej ASP, córki najbardziej rozpoznawalnego warszawskiego artysty Pawła Althamera, którego twórczość zainspirowała Verę do podążania własną, artystyczną ścieżką.
Drugiego dnia festiwalu stawiamy na dzieci i ich rodziców. Od godz. 12:00 odbywać się będą warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych, a także koncerty i występy dj'skie. Pojawi się także parking dla motocyklistów. Odwiedzający imprezę będą mieli okazję pouczyć się różnych twórczych umiejętności lub po prostu spędzić miło czas przy akompaniamencie muzyki i zjeść coś smacznego. Zagra dla nas m. in. chór Marcina Steczkowskiego oraz zespół Cinematic Groove. Na dziedzińcu pojawią się też wielkoformatowe klocki do zabawy. Przez cały czas trwania wydarzeń, otwarta dla odwiedzających będzie wystawa „Przenikania”.
Materiały prasowe/KS