Logo Polskiego Radia
Print

Sto ikon polskiego desingu w Bukareszcie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 23.05.2018 17:00
Życie Polaków przez ostatnie 100 lat można poznać odwiedzając wystawę „Elementarz polskiego dizajnu” w Bukareszcie
Foto: Ovidiu Micsik na zlecenie Instytutu Polskiego w BukareszcieFoto: Ovidiu Micsik na zlecenie Instytutu Polskiego w Bukareszcie

O tym jak design zmieniał życie Polaków przez ostatnie 100 lat można przekonać się odwiedzając wystawę „Elementarz polskiego dizajnu” w Bukareszcie. Ekspozycja odbywa się w ramach Rumuńskiego Tygodnia Designu, w największej i najbardziej nagradzanej przestrzeni kreatywnej Bukaresztu - NOD Makerspace. Jest także elementem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Foto:
Foto: Ovidiu Micsik na zlecenie Instytutu Polskiego w Bukareszcie

Jak pokazać 100 lat polskiego designu, ograniczając się do 100 obiektów? Jak wybrać to, co najważniejsze i nie ulec pokusie pokazania samych ikon? W jaki sposób przedstawić różnorodność dziedzin, jakimi zajmuje się design? Instytut Adama Mickiewicza, kuratorka Ewa Solarz i grupa współpracujących z nimi ilustratorów podjęli się tego wyzwania i przygotowali wystawę, która jest podróżą przez stulecie polskiego designu. Dzięki współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie „Elementarz polskiego dizajnu” można zobaczyć tej wiosny w stolicy Rumunii, w czasie najważniejszego wydarzenia w kraju poświęconego projektowaniu – Romanian Design Week (18-27.05). Jest ona także największą ekspozycją zagraniczną towarzyszącą imprezie w tym roku i pierwszą tak przekrojową prezentacją polskiego wzornictwa w Rumunii.

Wśród 100 polskich projektów prezentowanych w Bukareszcie, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z designem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, kroje liter, loga, a nawet najsmaczniejszy polski smakołyk Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo – polska gra sportowa. Prezentowane są zarówno projekty współczesne jak i te, które zyskały miano klasyki. Unikaty, ocierające się o jednostkowe dzieła sztuki, prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji, ale też rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy.

Foto:
Foto: Ovidiu Micsik na zlecenie Instytutu Polskiego w Bukareszcie

Wystawa, która była wcześniej prezentowana w Berlinie i Budapeszcie, łączy przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki. "Elementarz polskiego dizajnu" to także 100 dzieł polskich projektantów zinterpretowanych przez dwudziestu pięciu polskich ilustratorów – artystów o bardzo różnym dorobku: doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających dziś na całym świecie nagrody i całkiem młodych, którzy właśnie ukończyli studia. Większość z zaproszonych grafików ilustruje książki dla dzieci, jednocześnie zajmując się szeroko pojętą komunikacją wizualną. Prezentują różne style i techniki, wszystkich łączy ogromny talent.

Foto:
Foto: Ovidiu Micsik na zlecenie Instytutu Polskiego w Bukareszcie

Ekspozycja to nie tylko 100 ikonicznych obiektów i 100 ich plastycznych interpretacji, to także 100 historii: o projektantach, o potrzebach, o marzeniach, o możliwościach i o ograniczeniach. Prezentacja projektów w porządku chronologicznym pokazuje, że w 100-letniej historii polskiego designu pewne materiały, tematy i formy powracają i przyjmują wciąż nowe oblicza. Ekspozycja kierowana jest do szerokiej publiczności, także najmłodszego pokolenia.

„Elementarz polskiego dizajnu” można oglądać do 27 maja w NOD Makerspace / Mater w Bukareszcie.

Szczegóły na stronie www.culturapoloneza.ro

Źródło: Instytut Polski w Bukareszcie/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt