“Znajdują się w nim wybrane największe polskie filmy z dziejów naszej rodzimej kinematografii”- mówi Hanna Hartowicz, dyrektorka i założycielka festiwalu, która od czternastu lat prezentuje dokonania polskiego kina widzom w Nowym Jorku.
Ideą projektu „Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego” jest propagowanie polskiej sztuki i historii na arenie międzynarodowej poprzez prezentację filmów o nieprzeciętnych walorach artystycznych. Kanon siedmiu utworów proponuje zagranicznym widzom szerokie spektrum tematyczne oraz różnorodność estetyczną. Wybrane dzieła ukazują różne okresy historyczne – od Polski pod zaborami („Ziemia obiecana”, „Noce i dnie”), przez drugą wojnę światową („Pianista”, „Wołyń”) i powstanie warszawskie („Miasto 44”), aż po walkę przeciwko komunistycznej władzy po wojnie („Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”). Te wybrane utwory pozwolą spojrzeć na historię Polski z perspektywy kilku pokoleń – począwszy od klasyka polskiej kinematografii – Andrzeja Wajdy, aż po przedstawiciela najmłodszej generacji twórców – Jana Komasę.
Serię otworzył pokaz filmu “Wołyń”. “W piątek, 1 czerwca w Museum of the Moving Image w Nowym Jorku pokaz był wzbogacony o spotkanie ze specjalnym gościem. Na pokaz przyjeżdża aktor Arkadiusz Jakubik - wielokrotnie nagradzany twórca, czterokrotny laureat Polskiej Nagrody Filmowej”- dodaje Beata Calińska- rzeczniczka prasowa wydarzenia.
Cztery projekcje zostaną omówione przez autorkę książek i profesorkę Columbia University - Annette Insdorf, która w sobotę, 2 czerwca o godz.15:00 będzie także podpisywać swoje książki.
“W tym niewielkim przeglądzie pokazaliśmy najważniejsze momenty polskiej drogi do niepodległości. Chcieliśmy to pokazać na najlepszych filmach. To różnorodność estetyczna w wydaniu arcymistrzowskim” - komentuje Tomasz Raczek, krytyk filmowy, biorący udział w wyborze filmów do tego projektu.
Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich w partnerstwie z Nowojorskim Festiwalem Polskich Filmów. Do współpracy dołączyli Ministerstwo Kultury, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Instytut Adama Mickiewicza, Polski Instytut Kultury w Nowym Jorku, Polsko–Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.
Wszystkie filmy zostaną zaprezentowane z angielskimi napisami w nowojorskim muzeum kinematografii (Museum of the Moving Image). Celem tejże instytucji jest rozwijanie wiedzy, pogłębianie zrozumienia oraz radości, którą można czerpać ze sztuki filmowej, jej historii, techniki i technologii z nią związanej.
Z Beatą Calińską, reżyserką i rzecznik prasową wydarzenia rozmawia Katarzyna Semaan.