Logo Polskiego Radia
Print

Polsko-ukraińskie rozmowy o filozofii i literaturze

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 05.06.2018 10:15
  • Dr Anton Marczyński o swojej książce "Hortus(In)Conclusus.Polska i Ukraina: rozmowy o filozofii i literaturze"[posłuchaj]
"Hortus (In)Conclusus. Polska i Ukraina: rozmowy o filozofii i literaturze" - wyjątkowa książka dr Antona Marczyńskiego
Dr Anton Marczyński. Foto: Wołodymyr Priadko/PRdZDr Anton Marczyński. Foto: Wołodymyr Priadko/PRdZ

Nakładem Fundacji na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi ukazał się wybór wywiadów o filozofii i literaturze, które przez ponad 10 lat dr Anton Marczyński przygotowywał na potrzeby swej rubryki "Hortus (In)Conclusus" w Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. Są to rozmowy m.in. z Barbarą Skargą, Myrosławem Popowyczem, Władysławem Stróżewskim, Ihorem Byczko, Tadeuszem Gadaczem, Tarasem Wozniakiem, Jerzym Prokopiukiem, Zbigniewem Mikołejko, Adamem Pomorskim, Dmytrem Stepowykiem oraz wieloma innymi ważnymi i ciekawymi ludźmi. Większość z nich pochodzi z Polski i Ukrainy, lecz do współtworzenia tomu zaproszeni zostali również Tomas Venclova i Andrij Okara.

Jest to zbiór eklektyczny i popularyzatorski. Sam tytuł tomu na to wskazuje. Dokonując wyboru z ponad 300 rozmów, dr Anton Marczyński pragnął chociażby część z nich ocalić przed całkowitym zniknięciem, stąd pomysł wydania ich w postaci książki.

Z dr Antonem Marczyńskim, filozofem, tłumaczem i publicystą, rozmawiała Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt