Logo Polskiego Radia
Print

Zagraniczny program obchodów stu lat niepodległości

IAR
Dariusz Adamski 05.11.2018 16:40
  • Zagraniczny program obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
Ponad 400 projektów kulturalnych zostanie zrealizowanych do 2021 roku w ramach zagranicznego programu "Niepodległa"
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (2P), dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Krzysztof Olendzki (3P) i pełnomocnik rządu ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RP, wiceminister kultury Jarosław Sellin (P) podczas konferencji prasowej w siedzibie Instytutu w WarszawieWicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (2P), dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Krzysztof Olendzki (3P) i pełnomocnik rządu ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RP, wiceminister kultury Jarosław Sellin (P) podczas konferencji prasowej w siedzibie Instytutu w WarszawiePAP/Rafał Guz

Do tej pory odbyło się około 240 wydarzeń w 65 miastach na całym świecie. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że to największe przedsięwzięcie promujące polską kulturę po 1989 roku. - To są wydarzenia z najwyższej półki, z największymi polskimi nazwiskami, jeżeli chodzi o artystów i najlepszymi polskimi instytucjami kultury - powiedział.

Szef resortu kultury przypomniał, że w ramach programu w Paryżu otwarto monograficzną wystawę Romana Cieślewicza w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, a w Centrum Pompidou ekspozycje poświęconą twórczości Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego.

Zaznaczył, że ważnym elementem programu muzycznego IAM były liczne zamówienia kompozytorskie złożone między innymi: u Agaty Zubel, Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Szymańskiego prezentowane podczas koncertów w Berlinie, Londynie, Hamburgu, Warszawie i Wiedniu. Jak dodaje, ponadto specjalny projekt został poświęcony Studiu Eksperymentalnemu Polskiego Radia, a jego najważniejszym punktem była wystawa w Zentrum der Kunst und Medien w Karlsruhe.

Wzmocnienie wizerunku Polski

Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Krzysztof Olendzki wyjaśniał, że celem zagranicznego programu "Niepodległa" jest wzmocnienie wizerunku Polski i inspirowanie naszą kulturą twórców i publiczność na całym świecie. - To trwałe budowanie marki polskiej kultury, przypominając nasze dziedzictwo i tworząc nowe wartości - powiedział.

W ramach zagranicznego programu obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości zaplanowano między innymi: koncerty Sinfonii Varsovii 10 i 11 listopada w Usan i Seulu oraz występ Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Szymonem Nehringiem 17 listopada w Złotej Sali Musikverein w Wiedniu. Ponadto 2 grudnia w paryskiej katedrze św. Ludwika, Orchestre Pasdeloup - najstarsza francuska orkiestra symfoniczna, wykona polski program pod batutą Jerzego Maksymiuka z udziałem pianisty Janusza Olejniczaka. Z kolei 11 listopada na festiwalu United Solo na Broadwayu w Nowym Jorku zaprezentowany zostanie multimedialny spektakl "The Auschwitz Volunteer: Captain Witold Pilecki".

Program zagraniczny Wieloletniego Programu Rządowego "Niepodległa" na lata 2017- 2021 realizuje Instytut Adama Mickiewicza.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt