Logo Polskiego Radia
Print

"100 książek na stulecie niepodległości". Lem zwycięzcą

IAR / PAP
Dariusz Adamski 15.11.2018 11:53
"Solaris" Stanisława Lema zwycięża w plebiscycie słuchaczy Trójki "100 książek na stulecie niepodległości"
Wydania "Solarisa" Stanisława Lema w różnych językachWydania "Solarisa" Stanisława Lema w różnych językachHTO [CC0], from Wikimedia Commons

Akcja radiowej Trójki to największe przedsięwzięcie tego rodzaju zorganizowane w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Słuchacze Programu 3 oddali na swoje ulubione tytuły ponad 21 tys. głosów. W plebiscycie zwyciężyło "Solaris", a na kolejnych miejscach znalazły się: "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza. Oto - zdaniem słuchaczy Trójki - najważniejsze dzieła polskiej literatury opublikowane po 1918 roku.

Do przygotowania listy najważniejszych polskich książek napisanych po 1918 roku redakcja radiowej Trójki zaprosiła wybitnych literaturoznawców: Macieja Urbanowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krzysztofa Dybciaka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Dariusza Nowackiego z Uniwersytetu Śląskiego, dyrektora warszawskiego Muzeum Literatury i wykładowcę Uniwersytetu Warszawskiego Jarosława Klejnockiego oraz Krzysztofa Koehlera - dyrektora programowego Instytutu Książki. Każdy z zaproszonych podał swoje typy i w ten sposób powstała okrągła setka tytułów, które Trójka przedstawiała na antenie w cyklu "100 książek na stulecie Niepodległości".

Słuchacze typowali swoje ulubione tytuły od 18 września do 11 listopada. Oddanych zostało ponad 21 tys. głosów, a w pierwszej dziesiątce znalazły się następujące tytuły: "Solaris" Stanisława Lema, "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza, "Pan Cogito" Zbigniewa Herberta, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Wiersze" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, "Tango" Sławomira Mrożka, "Medaliony" Zofii Nałkowskiej oraz "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej.

- To, oczywiście, nie jest żaden nowy kanon tylko zabawa dla słuchaczy. Przede wszystkim cieszy nas, że tak licznie wzięli oni udział w plebiscycie. Co jest tym cenniejsze, że żyjemy w czasach, gdy ponad 60 procent Polaków w ogóle nie czyta książek - mówi Mariusz Cieślik, zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia i pomysłodawca akcji. - Jeśli uznamy to za swoisty sondaż popularności, to zwycięstwo Lema mnie nie zaskakuje. To pisarz wciąż kochany przez czytelników. Ale już drugie miejsce "Innego świata" Herlinga-Grudzińskiego pokazuje, że nasi słuchacze rozumieją wagę tego świadectwa. Podobnie jak rangę dorobku Gombrowicza, Schulza czy Herberta - dodaje MAriusz Cieślik.

Wszystkie tytuły i ich prezentacje można znaleźć na stronie: 100ksiazek.polskieradio.pl.

Projekt został przygotowany we współpracy z Instytutem Książki i dziennikiem "Rzeczpospolita".

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt