Logo Polskiego Radia
Print

Ważna inicjatywa Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 04.01.2019 12:25
  • Rozmowa z Rafałem Dzięciołowskim, wiceprezesem Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" [posłuchaj]
W Warszawie zaprezentowano wystawę "Semper Fidelis. Miasta Niepodległej. Lwów w grafice. Miasto. Ludzie. Wydarzenia"
Foto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

W Warszawie, w Muzeum w Wilanowie, odbyła się konferencja i prezentacja wystawy "Semper Fidelis. Miasta Niepodległej. Lwów w grafice. Miasto. Ludzie. Wydarzenia".

Prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów prywatnych, przede wszystkim Janusza Wasylkowskiego, urodzonego we Lwowie pisarza i publicysty, dyrektora Instytutu Lwowskiego i redaktora Rocznika Lwowskiego.

Kolekcjoner i miłośnik lwowskiej kultury i tradycji przypomina, że wielu twórców pozostawiło trwałe ślady w historii Lwowa . Wśród nich jest grupa kilkudziesięciu rysowników i grafików, składająca się z osób z co najmniej trzynastu narodowości, która od XVII wieku prezentowała Lwów, jego ludzi i wydarzenia z tym miastem związane w kilkunastu technikach graficznych. Ci artyści i ich dzieła, dziś są nieco zapomniani i rzadko wystawiani w galeriach, czy muzeach.

Foto:
Foto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Dostrzegła to Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", która przyczyniła się do zorganizowania wystawy i konferencji poświęconej sztuce lwowskiej. Spotkanie w Muzeum w Wilanowie, to zapowiedź rozpoczęcia realizacji dużego projektu skupiającego ponad 450 eksponatów ze zbiorów prywatnych kilku kolekcjonerów Warszawy, Bytomia i Krakowa.

Dlaczego warto prezentować dziś tworczość lwowskich artystów i przypominać o kulturze miasta, mówił Polskiemu Radiu dla Zagranicy, Rafał Dzięciołowski, wiceprezes Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", z którym rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt