Logo Polskiego Radia
Print

Pierwsza monografia naukowa nt. prymasa Józefa Glempa

IAR
Dariusz Adamski 22.01.2019 15:58
  • Milena Kindziuk wyjaśniała, że w swojej pracy chciała pokazać, jaką rolę odegrał prymas w niezwykle trudnym okresie naszej historii (IAR)
W szóstą rocznicę śmierci prymasa Józefa Glempa wydano pierwszą monografię naukową poświęconą duchownemu
 Kardynał Kazimierz Nycz oraz autorka nowej książki o komunikacji społecznej, politycznej i historycznej prymasa Glempa dr Milena Kindziuk  podczas konferencji prasowej "Prymas Niezapomniany" Kardynał Kazimierz Nycz oraz autorka nowej książki o komunikacji społecznej, politycznej i historycznej prymasa Glempa dr Milena Kindziuk podczas konferencji prasowej "Prymas Niezapomniany"PAP/Tomasz Gzell

Autorka publikacji Milena Kindziuk wyjaśniała, że w swojej pracy chciała pokazać, jaką rolę odegrał prymas w niezwykle trudnym okresie naszej historii. - Bardzo chciałam zbadać kontekst historyczny, ponieważ dzięki temu można pokazać prawdziwą motywację decyzji, które podejmował kardynał Glemp, a które w wielu środowiskach były krytykowane - tłumaczyła.

Milena Kindziuk podkreśliła, że było to bardzo ważne i przełomowe prymasostwo, ponieważ przypadło na ważne wydarzenia w historii Polski jak: wprowadzenie stanu wojennego, transformacja roku 1989 oraz przemiany w 1992 roku. - Przez te wszystkie wydarzenia prymas Glemp Polaków przeprowadził - dodała.

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że publikacja przypomina, przed jakimi wyzwaniami musiał stanąć prymas Glemp. Jak dodał, było to między innymi objęcie prymasostwa po wielkim autorytecie - kardynale Stefanie Wyszyńskim, a także wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Metropolita warszawski przypomniał, że prymas był wtedy wielokrotnie krytykowany za swoją postawę, choć jak sam wyjaśniał, jego zachowanie było motywowane strachem przed rozlewem krwi w Polsce.

Opracowanie "Historyczne i polityczne aspekty komunikacji społecznej prymasa Józefa Glempa w okresie przełomu w Polsce w latach 1981-1992" zostało wydane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Wydawnictwo Naukowe UKSW.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt