Logo Polskiego Radia
Print

B jak Batory. Wspaniała historia legendarnego statku

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 04.02.2019 13:54
  • "B jak Batory". Historia legendarnego transatlantyku. Opowiadają Barbara Caillo i Aleksandra Karkowska [posłuchaj]
Żaden inny statek pływający pod polską banderą nie jest owiany taką legendą, jak transatlantyk "Batory"
Barbara Caillo (od lewej) i Aleksandra Karkowska (od prawej) w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyBarbara Caillo (od lewej) i Aleksandra Karkowska (od prawej) w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Barbara Caillo

M/S "Batory" to polski statek pasażerski, transatlantyk, będący jednostką bliźniaczą M/S „Piłsudski”. Statek wszedł do służby w roku 1936 i pływał do 1969.

Przez równo 33 lata kursował na regularnych liniach pasażerskich do Stanów Zjednoczonych i Kanady, a także pływał w konwojach podczas II wojny światowej. Przewiózł wówczas tysiące żołnierzy alianckich różnych narodowości z jednego kontynentu na drugi, a po wojnie odwoził ich do domu.

Po dwóch latach od zakończenia służby, w latach 1971–1972 został zezłomowany w Hongkongu.

Aleksandra
Aleksandra Karkowska i Barbara Caillo, przed Muzeum Emigracji w Gdyni, skąd wyruszał w podróż m/s "Batory

Pasażerowie kochali "Batorego". Panowała na nim atmosfera gościnnego polskiego domu. Nazywany był pływającym salonem i ambasadorem polskiej kultury. Miał też przydomek „Lucky Ship”.

Dlaczego nazywano go "szczęśliwym statkiem"? Jakie kontynenty i porty odwiedził? Ilu pasażerów zabierał na pokład? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, dotyczących statku, dostarcza publikacja "B jak Batory", Oficyny Wydawniczej Oryginały.

Zeszyt promujący naszą światową wizytówkę, jaką był M/S "Batory", w ciekawy sposób przybliża historię legendarnego transatlantyku. Ilustrowany za pomocą kolaży z wyjątkowych fotografii, pochodzących z prywatnych archiwów, jest interesującą lekturą dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W maju tego roku ukaże się kolejna książka poświęcona transatlantykowi, zatytułowana "Marsz, marsz Batory". Będzie zawierała wspomnienia pasażerów statku.

Na spotkanie z Barbarą Caillot i Aleksandrą Karkowską, autorkami publikacji "B jak Batory", założycielkami Oficyny Wydawniczej Oryginały, zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt