Logo Polskiego Radia
Print

Polskie Radio przepustką na światowe estrady

IAR / PAP
Dariusz Adamski 28.03.2019 09:31
Ekspertka EBU: dla polskich artystów współpraca z Polskim Radiem to szansa na zaistnienie w świecie
Pascale Labrie Pascale Labrie Photo: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Polskie Radio zajmuje czołowe miejsce w Europie pod względem najchętniej zamawianych przez inne radiofonie ofert koncertowych – tłumaczy Pascale Labrie, kierująca Departamentem Muzyki EBU. – Jest to ważne dla Polskiego Radia, ale także dla wszystkich wykonawców, których nagrywacie, bo zyskują wyjście na świat! Są słyszalni w całej Europie i na świecie, bo EBU zrzesza także nadawców z innych kontynentów. To wspaniały sposób, by stać się lepiej znanym i rozpoznawalnym za granicą – mówi Pascale Labrie.

Koncerty udostępniane przez Polskie Radio zajmują piąte miejsce pod względem popularności na ponad 80 sklasyfikowanych radiofonii, ustępując jedynie ofercie BBC oraz publicznych nadawców z Austrii i Niemiec. Produkcje muzyczne Polskiego Radia inni europejscy nadawcy wykorzystali 921 razy.

Europa i ... Chiny

Według danych EBU, najczęstszymi odbiorcami propozycji polskiego nadawcy publicznego w 2018 roku były radiofonie z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii i… Chin. W minionym roku Polskie Radio udostępniło do wymiany 111 koncertów, obejmujących przede wszystkim muzykę klasyczną i jazzową.

Udział w wymianie muzycznej to także wyjątkowa propozycja dla polskich koneserów muzyki, przede wszystkim dla słuchaczy Dwójki. Oferta EBU ma charakter ekskluzywny, jest dostępna wyłącznie dla radiofonii zrzeszonych w tej organizacji. W ubiegłym roku Polskie Radio zamówiło koncerty innych nadawców 892 razy, zajmując pod tym względem pierwsze miejsce w rankingu wszystkich uczestników europejskiej wymiany.

Słuchacze Dwójki mogą korzystać z tej oferty dzięki codziennym dwóm pasmom koncertowym oraz nocnej audycji Muzyczna Noc Euroradia. Od poniedziałku do piątku od 13.00 do 15.00 Program II Polskiego Radia proponuje starannie dobraną i zróżnicowaną ofertę muzyki live na porę popołudniową, a wieczorem – od 19.30 do 22.00 – koncerty symfoniczne. W soboty na antenie króluje opera. W nocy od 2.00 do 6.00 Dwójka uczestniczy w projekcie Notturno (Muzyczna Noc Euroradia), w którego ramach, wraz ze słuchaczami całej Europy słuchać można muzyki wybranej z bogatej i różnorodnej oferty wszystkich stacji EBU.

W dniach 26-27 marca Polskie Radio było gospodarzem spotkania poświęconego europejskiej wymianie muzycznej. Wzięli w nim udział przedstawiciele radiofonii biorących udział w projekcie Notturno. Wśród gości byli m.in. przedstawiciele radia BBC oraz radiofonii z takich krajów jak Szwecja, Rumunia, Chorwacja, Słowenia, Turcja czy Grecja.

Europejska Unia Nadawców (EBU) jest wiodącym na świecie sojuszem mediów publicznych. EBU działa na ich rzecz, dążąc do utrzymania ich nieodzowności i wyjątkowego statusu na lokalnych i międzynarodowych rynkach. W jej skład wchodzi 117 organizacji medialnych z 56 krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, a dodatkowo 33 organizacje zrzeszone z Afryki, Azji, Oceanii i obu Ameryk. Członkowie EBU obsługują ponad 2000 kanałów telewizyjnych, radiowych i internetowych oraz oferują treści na innych platformach. Razem docierają do ponad miliarda ludzi na całym świecie, nadając w ponad 160 językach.​

mat.prasowe

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt