Logo Polskiego Radia
Print

Warszawa: wystawa "Monte Cassino. W 75. rocznicę bitwy"

IAR
Dariusz Adamski 01.04.2019 17:03
  • Podczas uroczystości wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślał, że ta wystawa jest hołdem i wyrazem pamięci o wyjątkowych bohaterach (IAR)
W Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie otwarta została wystawa "Monte Cassino. W 75. rocznicę bitwy"
Kpt. Henryk Anusiewicz podczas otwarcia wystawy „Monte Cassino. W 75. rocznicę bitwy" w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Kpt. Henryk Anusiewicz podczas otwarcia wystawy „Monte Cassino. W 75. rocznicę bitwy" w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Fot.: PAP/Radek Pietruszka

Ekspozycja poświęcona bitwie o Monte Cassino i roli, jaką odegrali w niej żołnierze 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, rozpoczyna cykl przedsięwzięć, które będą upamiętniać rocznicę zwycięskiej dla polskich żołnierzy walki. Zwieńczeniem będą uroczyste obchody 18 maja na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

Podczas uroczystości wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślał, że ta wystawa jest hołdem i wyrazem pamięci o wyjątkowych bohaterach. 75 lat temu - mówił minister kultury - polscy żołnierze walczyli o wolność Polski, ale przede wszystkim walczyli o honor, ponieważ na kilka miesięcy przed rozpoczęciem walk zapadły decyzje polityczne, "które przesądzały o skutkach II wojny światowej, ale oni nie patrzyli na te rachuby polityczne. Oni do końca wypełniali swoje zobowiązania wobec ojczyzny".

Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Zbigniew Wawer tłumaczył, że zdjęcia i teksty ukazują bohaterstwo polskich i alianckich żołnierzy szczególnie tych z Nowej Zelandii. Na wystawie znalazły się między innymi unikatowe zdjęcia między innymi z Imperial War Museum, Militaerhistorisches Museum der Bundeswehr w Dreźnie i Biblioteki Narodowej Nowej Zelandii. Profesor Wawer podkreślał jednak, że wystawa jest przede wszystkim ku czci wszystkich tych żołnierzy, szczególnie 2. Korpusu, którzy oddali życie i leżą na cmentarzach w rejonie masywu Monte Cassino

Maoryskie natarcie

Ambasador Nowej Zelandii w Polsce Mary Thurston podziękowała za szczególne upamiętnienie żołnierzy nowozelandzkich i podkreślała, że w jej kraju podobnie jak w Polsce walki o Monte Cassino zajmują wyjątkowe miejsce w historii. Ambasador przypominała, że "atak 28. batalionu maoryskiego na dworzec kolejowy pod Monte Cassino był jedną z najśmielszych, ale niestety nieudanych prób zdobycia Monte Cassino i przejęcia kontroli nad doliną Lirii, droga do Rzymu". - Wojska Nowej Zelandii wsparły również Polaków i Brytyjczyków 18 maja 1944 roku. Niestety zwycięstwo kosztowało wysoką cenę - 511 żołnierzy nowozelandzkich straciło życie w walce, wielu zostało rannych - dodała ambasador.

Klasztor na Monte Cassino zajęli żołnierze 12. Pułku Ułanów Podolskich nad ranem 18 maja 1944 roku. Polskie walki o masyw Monte Cassino i Piedimonte trwały 13 dni i były niezwykle krwawe. W natarciu zginęło 923 żołnierzy, 2931 zostało rannych.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt