Logo Polskiego Radia
Print

Wystawa „Bratanków dzieje wspólne”

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 07.05.2019 12:11
  • Wystawa „Bratanków dzieje wspólne” w Warszawie [posłuchaj]
Ekspozycja w Łazienkach Królewskich w Warszawie, pokazuje dzieje przyjaźni polsko-węgierskiej
Piotr Gliński przemawia na otwarciu wystawy "Bratanków dzieje wspólne"    Foto: Ministerstwo Kultury/TwitterPiotr Gliński przemawia na otwarciu wystawy "Bratanków dzieje wspólne" Foto: Ministerstwo Kultury/Twitter

W Łazienkach Królewskich w Warszawie można oglądać wystawę "Bratanków dzieje wspólne. Unikaty ze zbiorów budapesztańskich". To ponad sto bezcennych eksponatów pochodzących z węgierskich zbiorów narodowych, z których większość nigdy nie było prezentowanych w Polsce. Na wystawie można zobaczyć między innymi pamiątki związane z królem Stefanem Batorym oraz z generałem Józefem Bemem, jednym z największych bohaterów narodowych Węgier.

Wystawa pokazująca dzieje przyjaźni polsko-węgierskiej jest osobliwa i wyjątkowa - mówił podczas wernisażu w Łazienkach Królewskich minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

Historię stosunków między oboma krajami przybliżają bezcenne obiekty, pochodzące z najprzedniejszych węgierskich instytucji, m.in. z Węgierskiego Muzeum Narodowego, Węgierskiego Archiwum Narodowego oraz z Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości przy Ministerstwie Obrony w Budapeszcie.

Na wystawie można zobaczyć unikatową i jedną z najcenniejszych monet na świecie - 100 dukatów w złocie Zygmunta III Wazy z Muzeum Narodowego w Budapeszcie. Węgierskie Muzeum Narodowe udostępniło także wiele sztuk broni z XVI i XVII wieku, w tym karabelę króla Jana III Sobieskiego.

Na przestrzeni wieków wielokrotnie dochodziło do polsko-węgierskiej współpracy, zwłaszcza podczas zmagań o niepodległość. Polacy brali licznie udział w powstaniu węgierskim w 1848 roku, na czele którego stał generał Józef Bem – przypomina historyk prof. Istvan Kovacs, autor słownika biograficznego Polaków, którzy podczas Wiosny Ludów walczyli po stronie Węgrów.

Podczas powstania na Węgrzech w 1956 roku do tego kraju z Polski płynęła bardzo konkretna pomoc w postaci leków, materiałów pierwszej potrzeby oraz krwi od honorowych krwiodawców.

Relacja Ewy Plisieckiej.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt