Logo Polskiego Radia
Print

"Polska przetrwała dzięki kulturze i literaturze"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 15.05.2019 12:30
  • Jarosław Szarek zaznaczył, że wystawa ma szczególne znaczenie dla uczniów Akademii Sztuki Wojennej, gdzie jak podkreślił "kształtuje się elita Wojska Polskiego, o którym w XIX wieku pokolenia mogły tylko marzyć" [posłuchaj]
Prezes IPN wygłosił wykład inaugurujący wystawę "Polski gen wolności. 150 walk o niepodległość"
Foto: PR/Paweł Belter

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej powiedział, że Polska przetrwała dzięki polskiej kulturze i literaturze. Jarosław Szarek w Akademii Sztuki Wojennej wygłosił wykład inaugurujący wystawę "Polski gen wolności. 150 walk o niepodległość" .

Ekspozycja przedstawia najważniejsze momenty walk o polską państwowość, od konfederacji barskiej do 11 listopada 1918 roku. Jarosław Szarek zaznaczył, że wystawa ma szczególne znaczenie dla uczniów Akademii Sztuki Wojennej, gdzie jak podkreślił "kształtuje się elita Wojska Polskiego, o którym w XIX wieku pokolenia mogły tylko marzyć".

Rektor Akademii Sztuki Wojennej generał brygady Ryszard Parafianowicz podkreślił, że wystawa łączy przeszłość z teraźniejszością. Przypomniał, że Bałtycka Akademia Obrony i Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie w maju prowadzą wspólnie pierwsze ćwiczenia pod kryptonimem Joint Resolve-19.

Wystawa została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Na planszach znajdują się między innymi biogramy postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt