Logo Polskiego Radia
Print

„Wybrałem Polskę. Imigranci w PRL”

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 22.05.2019 12:34
  • „Wybrałem Polskę. Imigranci w PRL” [posłuchaj].mp3
Ukazała się najnowsza książka Przemysława Semczuka o cudzoziemcach mieszkających w PRL
Przemysław Semczuk w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyPrzemysław Semczuk w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Ewa Plisiecka

Nowa książka „Wybrałem Polskę. Imigranci w PRL” dziennikarza Przemysława Semczuka to reportaż poświęcony kilku postaciom – cudzoziemcom, którzy zdecydowali się z własnej woli mieszkać i pracować w PRL. Motywacje bohaterów książki były przeważnie osobiste. Nie zniechęcały ich realia życia w komunistycznej Polsce, odnajdywali się w siermiężnej rzeczywistości i szarzyźnie PRL i do zachodniej Europy nie wracali dobrowolnie. Jak mówi sam autor, jest to opowieść o ludziach, którzy w czasach gdy dochodziło do spektakularnych ucieczek z Polski na pokładach samolotów, kutrów czy w kontenerach ciężarówek, podejmowali decyzję zgoła odmienną.

Jednym z bohaterów książki jest George Bidwell, były oficer armii brytyjskiej, weteran kampanii w Afryce, który po wojnie trafił do Warszawy. Objął tu stanowisko dyrektora British Council. Bidwell zrzekł się angielskiego obywatelstwa i nie znając ani słowa po polsku, stał się Polakiem. Został poczytnym pisarzem, wydał blisko 50 tytułów. Książki pisał po angielsku, a jego żona tłumaczyła je na język polski.

Z Przemysławem Semczukiem rozmawia Ewa Plisiecka.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt