Logo Polskiego Radia
Print

O rocznicy wyborów czerwcowych pamiętają również Czesi

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 31.05.2019 15:00
Dla Czechów to bez wątpienia najważniejsza tegoroczna rocznica – mówi Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze
Foto: materialy prasowe

„W Polsce komuniści ponieśli klęskę już w czerwcu” – pod takim tytułem informuje czeski portal informacyjny Echo24 o rocznicy wyborów 4. czerwca 1989 oraz o cyklu wydarzeń, które z tej okazji odbędą się w stolicy Czech.

„Dla Czechów trzydzieści lat od upadku komunizmu to bez wątpienia najważniejsza tegoroczna rocznica” – tłumaczy dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj. „Z tym, że obchodzić ją będą głownie w listopadzie, kiedy miała miejsce Aksamitna Rewolucja. Chcieliśmy przypomnieć, że Jesień Narodów zaczęła się już na wiosnę i zaczęła się w Polsce”.

Już w sobotę 1 czerwca, na jednym z największych festiwali open’airowych w Pradze United Islands of Prague, jedna ze scen poświęcona będzie świętowaniu rocznicy upadku komunizmu. Punktem kulminacyjnym programu na „Scenie Wolności” będzie wystąpienie polskiego zespołu Trupa Trupa, których koncert poprzedzą wystąpienia muzyków m.in. z Węgier, Słowacji czy Niemiec. W poniedziałek trzeciego czerwca w siedzibie Senatu Republiki Czeskiej, barokowym Pałacu Wallensteinów spotkają się eksperci z Polski i Czech żeby dyskutować na temat pozycji Europy Środkowej w Europie 30 lat po odzyskaniu przez nasz region niepodległości. Ważny kontekst konferencji „Europa na rozdrożu?” stanowić będzie także rocznica wejścia obu krajów do UE i zeszłotygodniowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Wśród gości będą m.in. posłowie do PE prof. Zdzisław Krasnodębski czy Alexandr Vondra czy eksperci tacy jak prof. Marek Cichocki i Michael Żantovski, dyrektor Biblioteki Vaclava Havla. Konferencję otworzą wicemarszałkowie Senatu obu krajów Jirzi Oberfalzer i Maria Koc.

„Czeskie obchody koncentrują się na roku 1989, chcieliśmy jednak przedstawić szerszą perspektywę zmian w Europie Środkowej” – dodaje Ruczaj. „Okazję do tego daje 40 rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.” Podczas pielgrzymki, w Gnieźnie, papież mówił wówczas także o wspólnocie narodów naszego regionu, której symbolem jest święty Wojciech, patron Polski i Czech. Papież zwrócił się wtedy także do obecnych na Wzgórzu Lecha wiernych z Czech. Czeski Kościół pamięta o tym wydarzeniu, czego wyrazem będzie uroczysty koncert 4 czerwca w bazylice na wzgórzu Wyszehrad, który Instytut Polski organizuje pod patronatem prymasa Dominika Duki. Znany chór Schola Gregoriana Pragensis przygotował specjalny program składający się z utworów najstarszego znanego z imienia kompozytora z terenów Polski – Piotra z Grudziądza.


Koncert zakończy obchody rocznicy wyborów 4 czerwca, jednak czesko-polskie projekty przypominające rok 1989 będą kontynuowane aż do listopada, kiedy m.in. przypominać będziemy wrocławski festiwal Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, jedno z wydarzeń bezpośrednio poprzedzających początek praskiej Aksamitnej Rewolucji.

Źródło: Instytut Polski w Pradze/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt