Logo Polskiego Radia
Print

Yoanna Ayers promuje muzykę Konstantego Gorskiego

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 31.05.2019 22:02
  • Yoanna Ayers opowiada o swoim zaangażowaniu w promocję muzyki Konstantego Gorskiego. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Znakomita śpiewaczka promowała muzykę Konstantego Gorskiego m.in. podczas Targów Muzyki Klasycznej w Rotterdamie
Yoanna Ayers w czasie Targów Muzyki Klasycznej Classical:NEXT w RotterdamieYoanna Ayers w czasie Targów Muzyki Klasycznej Classical:NEXT w Rotterdamie

Instytut Adama Mickiewicza zakwalifikował projekty Yoanny Ayers, z muzyką polskiego kompozytora Konstantego Gorskiego, do udziału w międzynarodowym przedsięwzięciu jakim były Targi Muzyki Klasycznej Classical:NEXT w Rotterdamie. Kompozytor żył i tworzył w XIX wieku, część swoich utworów pisząc w stolicy Gruzji - Tbilisi, gdzie był koncertmistrzem orkiestry tbiliskiego teatru operowego.

Yoanna Ayers, od prawie 10 lat mieszka w Tbilisi, gdzie studiowała w gruzińskim konserwatorium muzycznym. Jak przyznała w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, zainteresowała się twórczością Konstantego Gorskiego cztery lata temu, gdy została zaproszona do udziału w projekcie muzycznym opartym właśnie na utworach polskiego kompozytora. W ramach przedsięwzięcia, finansowanego ze środków Senatu RP na opiekę nad Polonią i Polakami za Granicą, śpiewaczka przygotowała w Tbilisi, wspaniały koncert na 100-lecie niepodległości Polski, „Gruzińska Polonia dla Niepodległej”, m.in. z utworami Konstantego Gorskiego.

Yoanna Ayers wykonała wraz z pianistą jazzowym Kamilem Urbańskim pieśni Konstantego Gorskiego napisane do słów poetów polskich. Lela Mtchedlidze, koncertmistrz orkiestry tbiliskiej opery wykonała premierowo utwory na skrzypce i fortepian skomponowane przez Konstantego Gorskiego. W koncercie wystąpili także uczniowie Szkoły Polskiej im. św. Królowej Jadwigi. Zaś specjalnie stworzony na ten wieczór chór polonijny zaprosił wszystkich gości do wspólnego tradycyjnego śpiewania polskich pieśni patriotycznych.

Koncert otworzył Ambasador RP w Tbilisi Mariusz Maszkiewicz. W czasie koncertu odbyło się też ogłoszenie wyników i ceremonia rozdania nagród laureatom konkursu „Śladami Konstantego Gorskiego”.

Yoanna
Yoanna Ayers podczas koncertu „Gruzińska Polonia dla Niepodległej” w Tbilisi

Obecnie Yoanna Ayers pracuje intensywnie nad płytą z jazzowymi aranżacjami kompozycji Konstantego Gorskiego.

W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, Yoanna Ayers przypomina, że Konstanty Gorski był skrzypkiem-wirtuozem, kompozytorem, pedagogiem, działaczem społecznym. Wykształcenie muzyczne zdobył w Instytucie Muzycznym Apolinarego Kątskiego w Warszawie i Konserwatorium Petersburskim. W 1881 roku ukończył klasę skrzypiec, znanego węgierskiego skrzypka i pedagoga Leopolda Auera, a w następnym roku – w klasie słynnego rosyjskiego kompozyta, Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, u którego studiował kompozycję i instrumentację. W 1890 roku po ośmioletniej podróży po Rosji i Gruzji, Konstanty Gorski przybył do Charkowa, by zostać tu 29 lat.

Ten okres w życiu kompozytora – to czas aktywnej działalności pedagogicznej w Charkowskiej Średniej Szkole Muzycznej, działacza społecznego (m.in. był jednym z założycieli Towarzystwa Kulturalnego „Dom Polski” w Charkowie), dyrygenta orkiestry symfonicznej i założonego przez siebie Chóru Polskiego i Kościelnego, a także uwielbianego przez publiczność skrzypka oraz cenionego przez innych kompozytorów interpretatora ich dzieł. Wielką estymą darzył go Piotr Czajkowski, uważając Konstantego Gorskiego za jednego z najlepszych wykonawców jego Koncertu skrzypcowego D-dur.

Yoanna
Yoanna Ayers i Kamil Urbański podczas koncertu „Gruzińska Polonia dla Niepodległej” w Tbilisi

W lutym 1919 roku Konstanty Gorski wrócił do kraju. Najpierw do Warszawy, a następnie do Poznania, gdzie objął stanowisko koncertmistrza orkiestry Teatru Wielkiego, które zajmował do końca życia. Już po śmierci kompozytora, na deskach opery poznańskiej w 1927 roku wystawiono jego operę „Margier”.

Yoanna Ayes zaznacza, że odkrywcą postaci Konstangego Gorskiego i jego muzyki, jest dr Grzegorz Seroczyński, językoznawca, dyplomata, były Konsul Generalny RP w Charkowie.

Uczestnicy
Uczestnicy koncertu z okazji 100-lecia niepodległości Polski „Gruzińska Polonia dla Niepodległej” w Tbilisi Foto: Irakli Gviniashvili


Z Yoanną Ayers, znaną polską śpiewaczką, organizatorką koncertów muzyki Konstantego Gorskiego w Gruzji, rozmawia Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt