Logo Polskiego Radia
Print

Ważna i potrzebna działalność Fundacji Hatikva

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 04.06.2019 20:35
  • Jarosław Papis, prezes Zarządu Fundacji Hatikva o działaniach fundacji i potrzebie kontynuowania dialogu polsko-żydowskiego. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Istotnym polem zaangażowania fundacji jest tworzenie przedsięwzięć integrujących młodzież polską i izraelską
Foto: Facebook Fundacji Hatikva

Misją Fundacji Hatikva jest animacja, kultywacja i kreacja nowych obszarów dialogu polsko – żydowskiego, a także upowszechnianie tradycji i kultury społeczności polskich Żydów.

W szczególności fundacja, poprzez swoje działania, odkrywa i popularyzuje obszary synergii myśli i dokonań społeczności żydowskiej z kulturą polską i kulturami innych nacji historycznej Rzeczypospolitej.

Istotnym polem zaangażowania fundacji jest tworzenie przedsięwzięć integrujących młodzież polską i izraelską.

Fundacja jest m.in. animatorem spektaklu “Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa”. To przedstawienie taneczne, którego wykonawcami są dzieci i młodzież zrzeszone w grupie tanecznej "Kontra" z Piotrkowa Trybunalskiego, prowadzonej przez choreografa Tomasza Balcerka.

Spektakl jest hołdem dla Ireny Sendlerowej, żołnierza AK, działaczki Żegoty, która wraz z innymi Polakami zrzeszonymi w Żegocie uratowała przed śmiercią w czasie II wojny światowej 2500 dzieci żydowskich wywiezionych z getta w Warszawie.

Irena Sendlerowa została uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, najwyższym odznaczeniem cywilnym nadawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie.

Dzięki spektaklowi wykonywanemu przez dzieci i młodzież, widzowie poznają bliżej postać Ireny Sendlerowej i jej życie, szczególnie tę jego część, która przypada na czasy II wojny światowej.

Premiera spektaklu „Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa” odbędzie się w Polsce, w Warszawie. Następnie spektakl przeniesiony będzie na deski izraelskich teatrów w Tel Awiwie, Jerozolimie i Ness Zionie.

"Irena Sendlerowa nie była jedyną osobą, która ratowała Żydów. Takich Polaków było więcej, na przykład Henryk Sławik na Węgrzech, czy członkowie Grupy Berneńskiej z ambasadorem Aleksandrem Ładosiem na czele. Warto o tym pamiętać" - przekonuje w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy Jarosław Papis, prezes Zarządu Fundacji Hatikva.

"Nie ma dwóch tak podobnych narodów na świecie, jak polski i żydowski, dlatego musimy prowadzić dialog, musimy współpracować" - dodaje Jarosław Papis. Rozmawiała z nim Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt