Logo Polskiego Radia
Print

Praga gada czyli Archiwum Historii Mówionej Inaczej

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 06.06.2019 21:44
  • Z Przemysławem Olszewskim, wiceprezesem Fundacji Animacja rozmawia Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Ciekawe historie życia mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy od czasów międzywojnia do lat 80. XX wieku
Foto: Fundacja Animacja

Projekt Praga Gada, który Fundacja Animacja rozpoczęła w październiku 2010 roku, polega na rejestracji rozmów z seniorami z warszawskiej Pragi i ich adaptacji na język komiksu.

Fundacja prowadzi internetową audiotekę www.PragaGada.pl czyli Archiwum Historii Mówionej Inaczej Fundacji Animacja, zawierającą kilkaset fragmentów z około 150 wywiadów z prażanami. Fragmenty te stanowią zamknięte fabularnie epizody z życia mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy od czasów międzywojnia do lat 80-tych XX wieku.

Najmłodszy rozmówca miał 60 lat, najstarszy zaś 97 lat. Epikurejczycy z prawobrzeżnej Warszawy to ludzie z przewrotnym poczuciem humoru, używający nadal zwrotów gwarowych, żyjący nieśpiesznie w dawno zasiedlonych kamienicach, w poczuciu przynależności do sąsiedzkiej wspólnoty. Więzi są częstym tematem ich wyjątkowych wspomnień. Ich prywatne mitologie przekazujemy młodszym pokoleniom w formie wysokojakościowych komiksów.

Seniorzy biorą udział w ich powstawaniu na każdym etapie, jako eksperci od kultury obyczajowej XX wieku. Opublikowaliśmy już pięć luksusowo wydanych albumów, stworzonych przez międzynarodową ekipę artystów. Najnowszy z serii Praga Gada o tytule Praga Gada Wiechem dwa! ukazał się drukiem na przełomie 2018 i 2019 r.

Na projekt Praga Gada, poza audioteką, składa się również wideoteka na naszym profilu na YouTube, a także liczne działania animacyjne na terenie prawobrzeżnej Warszawy, m .in. bezpłatne, oblegane kursy informatyczne dla seniorów, czy międzypokoleniowe warsztaty retrospekcji, w tym mobilne, na pokładzie zabytkowego autobusu.

Z Przemysławem Olszewskim, wiceprezesem Fundacji Animacja rozmawia Maria Wieczorkiewicz.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt