Logo Polskiego Radia
Print

W. Brytania: premiera biografii rotmistrza Pileckiego

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 23.06.2019 17:50
  • Eryk Chabowski z Instytutu Pileckiego o anglojęzycznej publikacji autorstwa Jacka Fairweathera
Książka brytyjskiego pisarza Jacka Fairweathera będzie miała premierę w nadchodzącym tygodniu
Wybitny brytyjski historyk Michael Foot nazwał Pileckiego jednym z sześciu najodważniejszych członków ruchu oporu podczas II wojny światowej Foto: PAP

Anglojęzyczną wersję książki można zamawiać w sklepach internetowych.

Książka "The Volunteer: The True Story Of The Resistance Hero Who Infiltrated Auschwitz" opowiada o losach rtm. Pileckiego i jego pobycie w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz.

Jej autor to brytyjski pisarz i dziennikarz; był m.in. szefem biura brytyjskiego dziennika "Daily Telegraph" w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego "Washington Post" w Afganistanie. Napisał również dwie inne książki, "The Good War" i "The War of Choice" o wojnach w Afganistanie i w Iraku. Jest laureatem prestiżowych nagród dziennikarskich.

W wywiadzie dla anglojęzycznego kanału telewizji TVP POLAND IN Jack Fairweather wyjaśnił, że o napisaniu tej książki pomyślał, gdy przeczytał najdłuższy raport Pileckiego z Auschwitz, w którym pisał on o warunkach panujących w obozie. "Przeczytałem to i zrozumiałem, że tę historię trzeba opowiedzieć" - mówił autor.

"To nieopowiedziana historia jednego z największych bohaterów II wojny światowej" - czytamy na stronie wydawnictwa Penguin Random’s, które premierę biografii zaplanowało na czwartek. Z kolei Harper Collins, który książkę wydaje we wtorek, o dziele Fairweathera pisze: "znakomicie napisana" opowieść o "przetrwaniu, zemście i zdradzie w najmroczniejszym okresie historii".

PAP/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt