Logo Polskiego Radia
Print

Litwa: Festiwal Muzyka w Pałacu Balińskich w Jaszunach

IAR
Dariusz Adamski 07.07.2019 12:33
  • Litwa: orkiestra z Poznania zainauguruje festiwal "Muzyka w Pałacu Balińskich w Jaszunach". Materiał Kamila Zalewskiego
W Jaszunach nieopodal Wilna rozpocznie się w niedzielę Festiwal "Muzyka w Pałacu Balińskich"
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneFot.: Pixabay/Pexels/CC0 License

Impreza odbędzie się po raz czwartyPodczas inauguracji wystąpi Orkiestra Symfoniczna "Le Quatrro Stagioni" z Poznania oraz polscy soliści operowi. Dzisiejszy koncert będzie poświęcony Stanisławowi Moniuszce.

Artyści z Poznania wykonają najbardziej znane utwory Moniuszki takie jak "Straszny Dwór" czy "Halka". Nie zabraknie też kompozycji Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego i Wojciecha Kilara. Koncerty w ramach festiwalu "Muzyka Balińskich w Jaszunach" będą się odbywały w każde niedzielne popołudnie do końca lata.

- W sumie będzie siedem koncertów. Organizujemy je przy współpracy z Litewską Filharmonią Narodową. Nie zabraknie zespołów litewskich. Odbędą się występy zespołów kameralnych, aranżacje jazzowe znanych popularnych muzyków klasycznych, rytmy argentyńskie oraz muzyka etniczna - powiedziała Polskiemu Radiu organizatorka festiwalu Grażyna Zabarauskaite, dyrektor Centrum Kultury w Solecznikach.

Pałac Balińskich został odnowiony i oddany do użytku cztery lata temu. - Jest to przeurocze miejsce, z niesamowitą aurą. Aż się prosiło, aby miejsce to zaczęło tętnić życiem. Chcemy by miejsce to miało szczególne znaczenie dla Polaków, ale też nie tylko - dodaje organizatorka.

Koncerty w ramach festiwalu odbywają się w parku przy pałacu, który dawniej należał do rodów Balińskich i Śniadeckich. Bywali w nim dawniej między innymi Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.

Miejscowość Jaszuny znajduje się nieopodal Wilna, po drodze do zamieszkiwanych przede wszystkim przez Polaków Solecznik.

IAR/dad

tags: kultura, Litwa, Wilno
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt