Logo Polskiego Radia
Print

Ruszyła Parafiada - święto wiary, sportu i kultury

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 08.07.2019 12:42
  • Święto wiary, sportu i kultury. Relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
W 31. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży bierze udział 1500 uczestników z siedmiu krajów
31. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży31. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i MłodzieżyFoto: materiały prasowe

Rozpoczęły się rywalizacje sportowe w ramach 31. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży. To święto sportu, kultury i wiary jest największą tego typu imprezą w Europie. Weźmie w niej udział około 1500 uczestników z siedmiu państw: Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec i Polski. Od niedzieli do soboty uczestnicy wystartują w 13 dyscyplinach i 16 konkurencjach, między innymi lekkoatletyce, pływaniu, turniejach piłki nożnej, koszykowej i siatkowej.

31. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży rozpoczęła się w niedzielę mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach.

Ojciec Jacek Wolan, z zakonu pijarów, którzy są organizatorami wydarzenia podkreśla, że sport jest właściwym narzędziem formacji młodzieży. Zapewnia też, że ruch parafiadowy cieszy popularnością również za granicą. Goście polonijni są co roku aktywnymi uczestnikami warszawskiej imprezy.

Pomysłodawcą ruchu parafiadowego był pijar, śp. o. Józef Joniec, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza powstało w 1992 r i co roku organizuje Międzynarodowe Parafiady Dzieci i Młodzieży. Stowarzyszenie organizuje także Letnie Obozy Parafiadowe oraz kursy i szkolenia dla kandydatów na wychowawców.

Imprezę honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt