Logo Polskiego Radia
Print

Polska premiera filmu "Poland–The Royal Tour"

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 09.07.2019 14:46
  • Polska premiera filmu Poland –The Royal Tour [posłuchaj].mp3
Amerykański dokument, prezentujący najciekawsze kraje świata, pokazuje polską kulturę i historię
WIELICZKA PREMIERA "POLAND: THE ROYAL TOUR"WIELICZKA PREMIERA "POLAND: THE ROYAL TOUR"PAP/Jacek Bednarczyk

Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowany został film "Poland: The Royal Tour". Premierowy pokaz odbył się w Sali Warszawa w wielickiej Kopalni Soli.

"Poland: The Royal Tour" to produkcja zrealizowana przez amerykańskiego dziennikarza Petera Greenberga wraz z Polską Fundacją Narodową dla amerykańskiej sieci stacji telewizyjnych PBS. W filmie przewodnikiem dziennikarza po naszym kraju jest premier Mateusz Morawiecki.

Nad filmem pracowały trzy ekipy filmowe, które do nagrań wykorzystywały drony, śmigłowce, samoloty i statki. Ekipa filmowa odwiedziła m.in. Warszawę, Gdańsk, Auschwitz, Wieliczkę, Czorsztyn, Zakopane, Markową, Kraków, Wrocław, Toruń i Malbork. Zdjęcia do dokumentu "Poland: The Royal Tour" trwały trzy miesiące, premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w nich przez dziewięć dni. Twórcy zaznaczają, że szef rządu nie miał możliwości wpływania na ostateczny kształt filmu. W tworzenie dokumentu zaangażowała się ponad pięćdziesięcioosobowa, polsko-amerykańska ekipa.

W Stanach Zjednoczonych film emitowano w publicznej telewizji PBS, która skupia sieć 350 niekomercyjnych lub edukacyjnych stacji telewizyjnych ze wszystkich 50 stanów.

Filmy z serii "The Royal Tour" są realizowane od 19 lat – do tej pory powstały obrazy m.in. o Izraelu, Meksyku czy Jordanii. Polska jest pierwszym państwem europejskim, które stało się bohaterem tej serii. Filmy przedstawiają historię, kulturę, przyrodę najciekawszych – zdaniem twórców – państw świata. A Peter Greenberg – jak sam mówi - w młodości odbierał nasz kraj w czarno-białych barwach. "Chciałem pokazać Polskę w kolorach i to zrobiliśmy teraz" – dodaje autor „Poland - The Royal Tour”.

Relacja Ewy Plisieckiej.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt