Logo Polskiego Radia
Print

Morawiecki: cała Polska może być strefą inwestycji

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 06.09.2017 15:15
  • 1 Mateusz Morawiecki o inwestycjach [posłuchaj].mp3
  • 2 Mateusz Morawiecki o inwestycjach [posłuchaj].mp3
Ministerstwo rozwoju i finansów przedstawia plany dotyczące specjalnych stref ekonomicznych
Wicepremier Mateusz Morawiecki Wicepremier Mateusz Morawiecki Foto: PAP/Grzegorz Momot

Ministerstwo rozwoju pracuje nad uproszczeniem możliwości inwestowania w Polsce. Zakłada między innymi rozszerzenie zachęt inwestycyjnych dostępnych w Specjalnych Strefach Ekonomicznych na tereny poza nimi.
Dziś podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przedstawiając założenia nowego programu, mówił: - Chcemy, aby cała Polska była strefą inwestowania. Jak dodał, każda gmina bez względu na wielkość i swój charakter oraz każdy kilometr z ponad 312 tysięcy kilometrów kwadratowych Polski, może stać się atrakcyjną strefą inwestycyjną.

Ministerstwo Rozwoju planuje rozszerzyć zachęty inwestycyjne na obszar całej Polski, zamiast jedynie na terenach objętych specjalnymi strefami ekonomicznymi (SSE). Zwiększy to wartość nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2027 r. do 117,2 mld zł. Do tego roku ma powstać w sumie 158,3 tys. miejsc pracy. Preferencje podatkowe będą uzależnione od trzech podstawowych kryteriów: lokalizacji i charakteru inwestycji oraz jakości tworzonych miejsc pracy.


Dyrektor departamentu inwestycji i rozwoju w MR Grażyna Ciurzyńska poinformowała w Krynicy m.in., że resort chciałby, aby nowe rozwiązania weszły w życie z początkiem 2018 r.
„To jest wyzwanie, aby w tym okresie - od dziś do pierwszego kwartału przyszłego roku - udało się to. W tej chwili wchodzimy w ścieżkę uzgodnień międzyresortowych, następnie konsultacji społecznych i potem legislację, aby przedstawić ustawę do podpisu pana prezydenta” – powiedziała dyrektor Ciurzyńska.

IAR/PAP/ep

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt