Logo Polskiego Radia
Print

Sejm zajmuje się „konstytucją dla biznesu”

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 07.12.2017 14:16
  • Konstytucja dla biznesu [posłuchaj]
Nowe ustawy, których projekty będą przedmiotem obrad, mają uprościć działalność gospodarczą
Sala plenarna Sejmu RPSala plenarna Sejmu RPFoto: Wikipedia/CC

Uproszczenie działalności gospodarczej to główny cel pięciu projektów ustaw regulujących zasady prowadzenia firm, którymi zajmie się Sejm. Ich wspólna nazwa to „konstytucja dla biznesu”.

Wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wyjaśnia, że wśród głównych propozycji jest między innymi katalog praw i obowiązków przedsiębiorców. Określi on też zasady relacji przedsiębiorców i administracji.Przepisy mają wprowadzić zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy i przyjaznej interpretacji przepisów. Projekt zakłada stopniowe zniesienie numeru REGON. Firmy w relacjach z urzędami mają posługiwać się NIP-em. Przedsiębiorcy będą mieli też możliwość oceny urzędów oraz urzędników.

Przepisy wprowadzają pojęcie tak zwanej działalności nierejestrowej. Miesięczne przychody z takiej działalności nie będą mogły przekroczyć 50 procent minimalnego wynagrodzenia. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że z tej formy może skorzystać około 75 tysięcy osób. Chodzi o tych, którzy na przykład udzielają korepetycji czy prowadzą sprzedaż na targowiskach.

Przepisy mają też wprowadzić tak zwaną ulgę na start. W praktyce początkujący przedsiębiorcy będą zwolnieni z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy działalności. Później przez 2 lata będą mogli skorzystać z tak zwanego małego ZUS-u. Z tego rozwiązania według Oceny Skutków Regulacji może skorzystać około 200 tysięcy przedsiębiorców rocznie. Propozycje zakładają też powołanie instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Na konstytucję dla biznesu składają się projekty ustaw: Prawo przedsiębiorców, o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, projekt ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy wprowadzającej powyższe przepisy.

Prawo przedsiębiorców ma wejść w życie 1 marca przyszłego roku. Przepisy mają zastąpić obowiązującą od 2004 roku ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, którą nowelizowano do tej pory ponad 80 razy.

IAR/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt