Logo Polskiego Radia
Print

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski

polskieradio.pl
Dariusz Adamski 10.01.2018 12:18
Według Banku Światowego PKB Polski wzrośnie w 2018 r. o 4 proc., w 2019 r. o 3,5 proc., a w 2020 r. o 3,1 proc.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneenergepic.com/pexels.com

W październikowym raporcie Bank Światowy prognozował, że PKB Polski wzrośnie w 2017 r. o 4,0 proc., w 2018 r. o 3,6 proc., a w 2019 r. o 3,4 proc.

"Aktualizacja prognozy dla Polski odzwierciedla lepszą niż oczekiwano sytuację gospodarczą w strefie euro, co wspiera polski eksport. Ponadto spadek stopy bezrobocia do historycznie niskiego poziomu i zauważalny wzrost płac sprzyjają konsumpcji" - napisano.

Instytucje finansowe i ratingowe będą podwyższać prognozy PKB?

- Na razie prognoza rządowa wzrostu PKB na ten rok, która jest zapisana w ustawie budżetowej, wynosi 3,8 proc. Rząd jest bardzo optymistycznie nastawiony do zrealizowania tej obecnej prognozy. Myślę, że za rządem również różne instytucje finansowe i ratingowe będą swoje prognozy na ten rok podwyższały, a nie obniżały - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Szybki wzrost gospodarczy w 2017 roku

Główny ekonomista banku Credit Agricole Jakub Borowski wskazywał wcześniej, podsumowując rok 2017 w polskiej gospodarce, że minione 12 miesięcy to rzeczywiście szybki wzrost gospodarczy napędzany przez konsumpcję i przez eksport przy stagnacji inwestycji przedsiębiorstw.

Według Jakuba Borowskiego taka sytuacja jest nie do utrzymania na dłuższą metę. Jak podkreśla ekonomista, po uwzględnieniu przesunięcia zwrotu VAT wzrost jego ściągalności sięga kilkunastu procent. To więcej, niż wzrost gospodarczy. Według Jakuba Borowskiego, może to być ponad 10 miliardów złotych.

Uzasadniony jest scenariusz przewidujący, że PKB w całym roku 2017 wzrośnie w przedziale między 4 proc. a 4,5 proc. - przewidywał z kolei wcześniej wiceminister finansów Leszek Skiba.

- Scenariusz przewidujący, że wzrost gospodarczy w całym roku będzie pomiędzy 4-4,5 proc. jest uzasadniony. Kibicujemy, żeby ta wartość była jak największa, ale ona się znajdzie gdzieś w tym przedziale - powiedział Skiba.

Prognozy Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów szacowało wcześniej, że w 2017 roku gospodarka ma się rozwijać w tempie 3,6 procent. W 2018 roku polska gospodarka, według tych samych szacunków, jak przypomniał minister Kwieciński, ma urosnąć o 3,8 procent. Resort finansów oceniał też, że w 2017 roku deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 2,9 procent PKB. W 2018 roku ma się on zmniejszyć do 2,5 procent PKB. W 2017 roku średnioroczny wzrost cen miał wynieść 1,8 procent. W przyszłym roku ma przyśpieszyć do 2,3 procent. Urzędnicy szacowali, że stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec tego roku miała wynieść 7,2 procent, a na koniec przyszłego roku 6,4 procent.

IAR/PAP/NRG/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt