Logo Polskiego Radia
Print

Jak galerie handlowe i biurowce unikały podatków?

PR dla Zagranicy
Dariusz Adamski 26.04.2018 13:03
Kluczem do unikania podatków przez sieci handlowe było utworzenie podatkowej grupy kapitałowej - pisze wpolityce.pl
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePixabay/CC0 License/StockSnap

Stawiali nieruchomość za 100 mln, zdobywali najemców i sprzedawali za miliard. Zysk przekazywali w darowiznie bliźniaczej spółce, a potem transferowali za granicę. Portal wpolityce.pl donosi w jaki sposób duże sieci handlowe i właściciele biurowców nie odprowadzali ani złotówki podatku.

Według serwisu wpolityce.pl specjalnie tworzone grupy kapitałowe miały szereg ułatwień w rozliczeniach podatkowych, podobnie jak to funkcjonuje w małżeństwach. W powtarzających się schematach działania spółki zbywały kluczowe składników majątku np. zabudowane nieruchomości komercyjne i od razu cały dochód ze sprzedaży przekazywały jako darowiznę do spółki powiązanej - donosi portal.

Transakcjom miały towarzyszyć dodatkowe "tajemnicze" operacje, takie jak wymiana udziałów, utworzenie podatkowej grupy kapitałowej i zbycie udziałów otrzymanych z tej wymiany skutkujące rozwiązaniem nowo-utworzonej grupy. Jak tłumaczy portal w polityce.pl, w rezultacie tych operacji, dokonanych w krótkich odstępach czasu, dochody zrealizowane na sprzedaży wskazanego majątku nie zostały w ogóle opodatkowane, a zysk wyprowadzony za granicę.

Grunty pod centra handlowe

Portal tłumaczy jak miało to wyglądać w przypadku centrów handlowych. Spółka zamierzająca wybudować centrum handlowe gruntownie się do tego przygotowywała. Najpierw stawiała nieruchomość wartą ok. 100 mln zł. Zdobywała najemców, przez co zwiększała swoją wartość do 1 mld zł. A potem wykonywała cały pakiet operacji, włącznie z restrukturyzacją grupy kapitałowej i spółek w niej zawartych, by uniknąć podatku. Zgodnie z prawem od zysku sięgającego często 900 mln zł, spółka musiałaby odprowadzić 19 proc. podatku CIT.

Wpolityce.pl zaznacza, że galerie i biurowce nie zapłaciły jednak ani złotówki podatku. Takiego rodzaju optymalizacje obejmowały majątek o wartości kilkudziesięciu miliardów złotych w skali kraju. Straty dla budżetu państwa można szacować na miliardy.

Więcej na stronach internetowych serwisu wpolityce.pl

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt