Logo Polskiego Radia
Print

Rynek mieszkaniowy: rosną ceny lokali

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 08.05.2018 11:59
Podaż nowych mieszkań była w ubiegłym roku wyraźnie większa, a mimo to ceny wzrosły od 3 do 9 procent
www.nieruchomosci.egospodarka.pl

Od 3 do 9 procent podrożały w ciągu roku nowe mieszkania oferowane przez deweloperów w największych polskich miastach. 6-7 procentowe podwyżki zanotowano też na rynku wtórnym, czyli w przypadku mieszkań kupowanych z drugiej ręki.

Jaki będzie trend na rynku nieruchomości w najbliższych miesiącach - mieszkania nadal będą drożeć czy może zaczną tanieć z powodu dużej wiosenno-letniej podaży?

Ceny w górę przy dużej podaży nowych mieszkań

W pierwszych trzech miesiącach tego roku deweloperzy oddali do użytkowania prawie 25 tysięcy mieszkań, czyli 12 procent więcej niż rok wcześniej w tym samym czasie.

Sytuacja jest nieco zaskakująca, bo podaż była wyraźnie większa, w nowych mieszkaniach można przebierać, a mimo to ceny i tak wzrosły.

W skali roku najbardziej w Poznaniu - o ponad 9 procent i w Łodzi - o 8 procent, najmniej w Gdańsku - o nieco ponad 3 procent. Tak wynika z danych firmy Metrohouse.

Ceny mieszkań będą nadal rosły

Ekspert Metrohouse Marcin Jańczuk przewiduje, że w dalszej części roku ceny mieszkań nadal będą rosnąć.

Choć, jak zaznacza, nie grozi nam sytuacja z 2007 r. kiedy ceny mieszkań drastycznie poszybowały w górę, to dlaczego deweloperzy nie mieliby wykorzystać obecnej sytuacji na rynku?

− Jeśli jest popyt na mieszkania, duże zapotrzebowanie na etapie wbijania łopaty, to będzie drożej, mówi Marcin Jańczuk.

Na rynku wtórnym drożeć będą nowsze mieszkania

Jak dodaje, w przypadku rynku wtórnego, ceny mieszkań starszych, wybudowanych przed 2010 r. będą stabilne, w przypadku nowszych – powinny być droższe.

Czy ubiegłoroczny rekord budowy mieszkań zostanie pobity?

W ubiegłym roku oddano ponad 178 tysięcy nowych mieszkań, w tym roku -według prognoz- może to być 200 tysięcy.

Dwie bariery budowy mieszkań – ludzie i koszty

- Są jednak dwa mocne czynniki hamujące ten spodziewany wzrost - zwraca uwagę Piotr Dauksza, prezes firmy H+H, produkującej materiały budowlane.

Jak wymienia, jednym jest brak wykwalifikowanych budowlańców i pracowników produkujących materiały budowlane, drugim – znacząco rosnące koszty pracy.

− A to oznacza, że mimo popytu, nie można będzie zrealizować w krótkim czasie tylu zadań budowlanych, mówi Piotr Dauksza.

Polacy szukają większych mieszkań

- Popyt wciąż jest, Polacy poszukują teraz większych mieszkań - dodaje Marcin Jańczuk.

I wyjaśnia, że poszukujemy mieszkań dwupokojowych i mniejszych mieszkań trzypokojowych – do 60 m kwadratowych.

− Popularne dotychczas kawalerki odchodzą do lamusa, wiele osób chce dołożyć kilkadziesiąt tysięcy złotych i kupić większy lokal, gdyż i tak za kilka lat będzie musiał się przenieść do większego mieszkania, mówi Marcin Jańczuk.

Na razie deweloperzy podnoszą więc ceny zakładając, że klient i tak mieszkanie kupi. Tym zakupom sprzyjają niskie stopy procentowe i nadal względnie tanie kredyty. Nie należy jednak zapominać że kredyt hipoteczny bierze się na 20-30 lat i kiedyś stopy - i tym samym raty kredytu - będą większe.

Wśród sześciu największych miast najdroższe nowe mieszkania są w Warszawie - średnia cena metra kwadratowego to prawie 8 tysięcy złotych; najtańsze w Łodzi - niecałe 3 tysiące 900 złotych za metr.

polskieradio.pl/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt