Logo Polskiego Radia
Print

Polska sprzeciwia się budżetowi strefy euro

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 21.06.2018 13:59
  • Niemiecko - francuskie porozumienie dotyczące budżetu strefy euro [posłuchaj]
W sprawie eurobudżetu porozumieli się kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron
źródło: pixabay.com

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podkreśla, że budżet strefy euro nie może powstawać kosztem budżetu całej Unii Europejskiej. Bliski współpracownik prezydenta odniósł się w ten sposób do niemiecko-francuskiego planu utworzenia wspólnej kasy dla państw z europejską walutą.

Według prezydenta Francji Emmanuela Macrona, budżet strefy euro miałby obowiązywać od 2021 roku. Szczegółowe rozwiązania, w tym wielkość tego budżetu, zostaną wypracowane do końca roku przez ministrów państw strefy euro.

Krzysztof Szczerski powiedział Polskiemu Radiu, że należy poczekać na praktyczny wymiar tej propozycji. Zdaniem prezydenckiego ministra, ocena tego projektu zależy od sposobu jego realizacji i tego, jak duży będzie wkład państw członkowskich eurozony. Krzysztof Szczerski dodał jednak, że budżet strefy euro nie może wpływać na wielkość budżetu całej Wspólnoty.

"Jeśli te państwa zdecydują się, by ekstra opodatkować się na strefę euro, to jest to sprawa wewnętrzna tych krajów. Ale jeśli to opodatkowanie na strefę euro miałoby być kosztem ich wkładu do budżetu ogólnego, to rzeczywiście byłby to koniec Unii Europejskiej" - stwierdził Krzysztof Szczerski.

Szef gabinetu prezydenta ocenił jednocześnie, że ten warunek ma charakter fundamentalny. Według Krzysztofa Szczerskiego, odrębny budżet dla krajów strefy euro może zachwiać polityką wspierania słabiej rozwiniętych państw.

"Jeśli dzisiaj, przy dyskusjach o budżecie ogólnym Unii Europejskiej, próbuje się zmienić priorytety tego budżetu i przesunąć większe środki do krajów południowych, będących w strefie euro, a dodatkowo chce się je wspomóc w ramach budżetu odrębnego strefy euro, to znaczy, że buduje się bardzo poważną nierównowagę budżetową i polityki gospodarcze w całej Unii. Powstanie budżetu strefy euro powinno być argumentem za utrzymaniem polityki spójności w Europie Środkowo-Wschodniej" - przekonywał prezydencki minister. Krzysztof Szczerski podkreślił również, że nawet gdyby Polska weszła do strefy euro, to uczestnictwo w budżecie krajów ze wspólnotą walutą także wiązałoby się z kosztami.

Według kanclerz Niemiec Angeli Merkel, ze wspólnego budżetu eurozony finansowano by inwestycje i wsparcie dla państw strefy euro.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt