Logo Polskiego Radia
Print

Gigantyczne koszty smogu w Polsce?

IAR / PAP
Dariusz Adamski 27.08.2018 15:53
Koszty zdrowotne i finansowe związane ze smogiem w Polsce mogą wynosić rocznie kilkadziesiąt miliardów euro
Pixabay/SD-Pictures/CC0 License

Koszty zdrowotne i finansowe związane ze smogiem w Polsce mogą wynosić rocznie od 13 do 30 miliardów euro - wynika z raportu przedstawionego w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Według raportu, w 2016 roku przez zanieczyszczone powietrze pochodzące z tzw. niskiej emisji, czyli emisji komunikacyjnej, a także pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z lokalnych kotłowni i domowych pieców grzewczych, zmarło prawie 19 tysięcy Polaków.

Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz na spotkaniu w Warszawie podkreślała, że smog nie jest tylko problemem teoretycznym. - Chcemy rozmawiać o tym zjawisku nie tylko wtedy, kiedy alarmowe są przekroczone, nie tylko w sezonie grzewczym, ale teraz, kiedy podejmowane są decyzje o zakupie paliwa na zimę, a także prowadzone prace remontowe - dodała.

Kolejnym krokiem będzie uruchomienie projektu ZONE, czyli zintegrowany system wsparcia polityk i programów ograniczenia niskiej emisji. Będzie on realizowany wspólnie z kilkoma instytucjami - m.in. z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, a także z Polskim Alarmem Smogowym. - W ramach tego projektu nie tylko chcemy lepiej monitorować jakość powietrza, ile dokładnie mamy domów i w jakim one są stanie termicznym, ale chcemy przeprowadzić pierwsze na tak dużą skalę badania płuc na populacji 25 tysięcy Polaków zamieszkujących 9 miejscowości ze znacznymi przekroczeniami norm jakości powietrza - wyjaśniała Jadwiga Emilewicz.

Minister przypomniała, co do tej pory zrobiono, by poprawić jakość powietrza w Polsce: m.in. obowiązuje ustawa, mająca na celu wyeliminowanie z rynku odpadów węglowych. Natomiast od stycznia 2019 roku ma obowiązywać ulga termomodernizacyjna. Zakłada to projekt nowelizacji ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych przygotowany przez resort finansów. Na termomodernizację domu będzie można odliczyć 23 procent wydatków z tym związanych, ale nie więcej niż 53 tysiące złotych.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt