Logo Polskiego Radia
Print

"Nasi partnerzy zazdroszczą nam wzrostu gospodarczego"

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 06.09.2018 10:40
  • Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że głównym wyzwaniem dla Polskiej gospodarki mogą być zawirowania za granicą [posłuchaj]
Mówił o tym premier Mateusz Morawiecki po powrocie z 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy
Foto: PAP/Grzegorz Momot

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy przedstawiciele państw Europy Środkowej gratulowali mu notowanego w Polsce wzrostu gospodarczego. Szef rządu mówił o tym w rozmowie z Polskim Radiem.

"Odebrałem kilka gratulacji i od pana premiera Litwy, i od przyjaciół z Węgier, i ze Słowacji, którzy zazdroszczą nam naszego wzrostu gospodarczego" - powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że polski wzrost gospodarczy "jest solidny, dobry, zrównoważony" i to, jak ocenił, widać. Premier zauważył przy tym, że "Komisja Europejska ostatnio też doceniła to, co dzieje się u nas w ramach wzrostu gospodarczego". Mateusz Morawiecki zarzucił poprzednim rządzącym, że w czasie, kiedy byli u władzy, dług Polski wzrósł ponad dwa razy, jeśli weźmie się pod uwagę skonsumowanie środków z OFE.

Szef rządu w rozmowie przekonywał też, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przyczynił się do wzrostu wpływów podatku od zysków firm. Jednocześnie krytykował działania rządu PO-PSL dotyczące podatków. Powiedział, że na początku rządów poprzedników ściągalność podatku wyniosła 34 miliardy złotych, a po 8 latach wyniosła ona już 33 miliardy złotych. "Po naszych dwóch latach, 2017-2018, będzie to 20-25-procentowy przyrost" - zapowiedział Mateusz Morawiecki. "Te liczby mówią same za siebie" - ocenił premier.

Mateusz Morawiecki wyraził przekonanie, ze współpraca Prawa i Sprawiedliwości z samorządami będzie lepsza i uczciwsza, niż za rządów PO-PSL. Podał przykład współpracy z prezydentami miast na Podkarpaciu i tamtejszym Urzędem Marszałkowskim. "Mamy szereg niestety przykładów na to, jak powiaty, gminy, które były zarządzane przez Prawo i Sprawiedliwość były pomijane w różnego rodzaju inwestycjach" - powiedział premier. Zapewnił, że obecni rządzący biorą pod uwagę "dobro społeczności lokalnej".

Tegoroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy zgromadziło rekordową liczbę gości - blisko 5 tysięcy z prawie 60 krajów świata. Wśród nich są politycy, działacze gospodarczy, samorządowcy, przedsiębiorcy, prezesi największych spółek regionu, przedstawiciele organizacji pozarządowych i dziennikarze. To największa tego typu konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczne Forum odbywa się pod hasłem "Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?".

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt