Logo Polskiego Radia
Print

Jest projekt ustawy obniżającej CIT do 9 procent

IAR / PAP
Dariusz Adamski 25.09.2018 16:36
  • Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że będzie to jedna z najniższych stawek w Europie (IAR)
Rząd przyjął projekt ustawy, który obniża 15-procentową stawkę podatku CIT do 9 procent dla małych przedsiębiorców
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneStartupStockPhotos/pixabay/CC0 License

Oprócz tego projekt przewiduje również wprowadzenie tak zwanego IP BOX-u, czyli ulgi podatkowej dla firm, które będą osiągać dochody z komercjalizacji efektów swoich prac badawczo-rozwojowych.

Obniżony 9-cio procentowy CIT jest adresowany do przedsiębiorców, którzy mają status małego podatnika lub rozpoczynają działalność gospodarczą. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że będzie to jedna z najniższych stawek w Europie. „Służy to przede wszystkim małym polskim przedsiębiorcom. To jest właśnie w rzeczywistości budowanie polskiego kapitału na wiele lat do przodu” - mówił szef rządu.

Projekt nowelizuje przepisy kilku ustaw podatkowych. Minister finansów Teresa Czerwińska wyjaśniła, że IP BOX ma zachęcić przedsiębiorstwa do badań i sprzedaży swoich technologii czy praw autorskich. Dochody firm z tego tytułu mają być opodatkowane preferencyjną stawką podatkową PIT i CIT w wysokości 5 procent. „A zatem, żeby Polska nie sprowadzała licencji, nie była konsumentem licencji i praw autorskich, tylko stała się miejscem produkcji praw autorskich, działań badawczo-rozwojowych” - powiedziała Teresa Czerwińska.

Rząd przyjął również projekt ustawy budżetowej, która zostanie skierowana do Sejmu. Zakłada on dochody państwa w 2019 roku na poziomie 387,6 miliarda złotych, a wydatki w kwocie 416,1 miliarda złotych. Oznacza to, że deficyt wyniesie 28,5 miliarda złotych.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt