Logo Polskiego Radia
Print

Dwie długoterminowe umowy na dostawy gazu z USA

IAR / PAP
Dariusz Adamski 17.10.2018 12:00
  • Szef rządu zwracał uwagę, że Polska nie tylko chce importować surowiec z USA, ale również zwiększa jego wydobycie w kraju (IAR)
  • Minister Energetyki Krzysztof Tchórzewski powiedział, że umowy podpisane z Amerykanami na dostawę gazu prowadzą do pełnej suwerenności energetycznej Polski (IAR)
  • Wiceprezes PGNiG do spraw handlowych Maciej Woźniak poinformował, że strona polska będzie kupować od Amerykanów około 2 milionów ton surowca rocznie (IAR)
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało dwie długoterminowe umowy na dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher oraz premier Mateusz Morawiecki  podczas konferencji prasowej PGNiG, 17 bm. w Muzeum Gazownictwa w Warszawie. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher oraz premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej PGNiG, 17 bm. w Muzeum Gazownictwa w Warszawie. PAP/Rafał Guz

Mateusz Morawiecki powiedział, że podpisanie przez PGNiG dwóch długoterminowych umów na dostawy gazu skroplonego z USA zwiększy suwerenność i konkurencyjność energetyczną naszego kraju. Szef rządu zwracał też uwagę, że Polska nie tylko chce importować surowiec z USA, ale również zwiększa jego wydobycie w kraju.

- Umowy na dostawy gazu z zewnątrz, na eksplorację, na wydobycie naszego, krajowego gazu, połączone z rozszerzeniem sieci gazowej, to jest ten wielki program PGNiG-e, do którego przystąpiła niedawno w Halinowie. Będzie on dotyczył wszystkich 16 województw i 374 gmin. Ten wielki program doprowadzi do poszerzenia możliwości dystrybucji gazu do większości gmin, które jeszcze dzisiaj nie są zgazyfikowane w najbliższych pięciu, dziesięciu latach - powiedział premier.

Powiększenie zdolności terminalu LNG w Świnoujściu

- Powiększamy zdolności przyjmowania gazu w terminalu w Świnoujściu z 5 mld metrów sześciennych na 7,5 mld metrów sześciennych - powiedział szef rządu. - Wraz z przyjściem rządu Prawa i Sprawiedliwości przystąpiliśmy do zdecydowanych działań mających na celu pozyskanie gazu z różnych źródeł (...) ze szczególnym uwzględnieniem możliwości sprowadzania gazu ze Stanów Zjednoczonych i z Norwegii - mówił również Mateusz Morawiecki.

We wtorek późnym wieczorem PGNiG poinformowało o podpisaniu dwóch umów długoterminowych na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC.

Każda z umów zakłada zakup przez PGNiG po około 1 mln ton LNG (tj. około 1,35 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat.

Dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i realizowane będą w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

"USA jest i będzie wiarygodnym partnerem Polski"

Georgette Mosbacher powiedziała, że szybkie porozumienie w sprawie dostaw gazu z USA do Polski było możliwe dzięki zaangażowaniu rządu. Dziś PGNiG podpisało dwie długoterminowe umowy na dostawy skroplonego gazu z USA.

- To jest niezwykłe, że takie ważne porozumienie zostało zawarte tak szybko. Nigdy by się tak nie stało bez rządu, który ma wizję - powiedziała ambasador.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce podkreśliła, że samo zaangażowanie ze strony sektora prywatnego nie wystarczyłoby do zawarcia tego porozumienia. - Stany Zjednoczone staną się jednym z największych eksporterów LNG, głównie ze względu na rewolucję, jeśli chodzi o gaz łupkowy, jak również zwiększenie naszej produkcji gazu ziemnego - mówiła również Georgette Mosbacher.

Podkreśliła też, że promocja eksportu energetycznego, w tym gazu LNG, jest kluczowym priorytetem dla prezydenta USA Donalda Trumpa. Przypomniała też o porozumieniu m.in. w tej sprawie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską podpisanym w tym roku przez przywódcę USA i prezydenta Andrzeja Dudę.

- Stany Zjednoczone były i będą wiarygodnym partnerem dla Polski w przyszłości - zapewniła Georgette Mosbacher, zwracając uwagę, że świadczy o tym właśnie podpisanie umów kupna gazu LNG z USA. Podkreśliła też, że polski rząd działa na rzecz tego, żeby polskie bezpieczeństwo energetyczne było zapewnione.

Dostawy od Venture Global Calcasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG będą realizowane za pośrednictwem powstających instalacji produkcyjnych w Luizjanie, tj. odpowiednio: Calcasieu Pass LNG w Calcasieu Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2022 r. oraz Plaquemines LNG w Plaquemines Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2023 r.

"Suwerenność energetyczna Polski"

Minister Energetyki Krzysztof Tchórzewski powiedział, że umowy podpisane z Amerykanami na dostawę gazu prowadzą do pełnej suwerenności energetycznej Polski. Podczas konferencji po podpisaniu kontraktów pomiędzy PGNiG z USA, polityk zaznaczył, że obecność ambasador USA Georgette Mosbacher podkreśla znaczenie tych umów.

Krzysztof Tchórzewski zwrócił uwagę, że partnerstwo w sprawach gospodarczych wiąże się z partnerstwem politycznym. Chodzi o nasze gwarancji w ramach NATO i naszą suwerenność.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt