Logo Polskiego Radia
Print

Polska będzie kupowała gaz od Stanów Zjednoczonych

IAR / PAP
Dariusz Adamski 08.11.2018 09:26
  • Polska i Stany Zjednoczone podpisały porozumienie gazowe. Relacja Karola Tokarczyka (IAR)
  • Wojciech Jakóbik z portalu Biznesalert.pl o polsko-amerykańskim porozumieniu gazowym
W siedzibie PGNiG nasz operator podpisał umowę na 24-letnie dostawy gazu skroplonego z firmą Cheniere
Prezydent Andrzej Duda  przemawia podczas spotkania w siedzibie PGNiG SA przy ulicy Kasprzaka w Warszawie.  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w czwartek wiążącą umowę długoterminową na zakup gazu ziemnego LNG z firmą Cheniere Marketing International. Umowa została zawarta na 24 lata.Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas spotkania w siedzibie PGNiG SA przy ulicy Kasprzaka w Warszawie. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w czwartek wiążącą umowę długoterminową na zakup gazu ziemnego LNG z firmą Cheniere Marketing International. Umowa została zawarta na 24 lata. PAP/Radek Pietruszka

W uroczystości w siedzibie PGNiG brali udział prezydent Polski Andrzej Duda, amerykański minister energii Rick Perry, przedstawiciele naszego rządu oraz dyplomacji amerykańskiej.

Umowa będzie realizowana od przyszłego roku. LNG ma być odbierany w gazoporcie w Świnoujściu, a wysyłany z terminali gazu skroplonego u wybrzeży Luizjany i Teksasu.

Andrzej Duda mówił, że rozmowy o kontrakcie rozpoczęły się podczas wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Wówczas podczas rozmowy na Zamku Królewskim amerykański przywódca miał zapytać o gotowość Polski do zakupu gazu skroplonego. Andrzej Duda - jak relacjonował - miał wówczas zgodzić się na transakcję, na "rozsądnych, rynkowych warunkach", podkreślając, że Polsce zależy na dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. - Mogę śmiało powiedzieć, że ta rozmowa nabiera w tym momencie praktycznej treści, poprzez zawarcie umowy - mówił prezydent Duda.

Minister Rick Perry dodał, że umowa Cheniere i PGNiG to "wspaniałe partnerstwo", a dla Europy sygnał jak może wyglądać jej przyszłość energetyczna - może być oparta na bezpieczeństwie i dywersyfikacji dostaw. - To wspaniały dzień dla Europy. Nie będziecie już ograniczeni co do miejsca zakupu gazu i tego jak go wykorzystacie - dodał Rick Perry.

Kolejny krok do niezależności energetycznej

Polski minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że umowa to kolejny wkład do naszej niezależności energetycznej po wygaśnięciu obowiązujących umów. Pod koniec 2022 roku kończy się długoletni kontrakt jamalski na rosyjski gaz. Minister mówił, że to także pogłębienie współpracy polsko-amerykańskiej.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak zwrócił uwagę, że warunki umowy, w tym cena, są w pełni satysfakcjonujące dla spółki. Od 2023 roku ma się zmienić struktura dostaw - po zakończeniu kontraktu rosyjskiego będą to wyłącznie dostawy pozbawione ryzyka przerwania i korzystne cenowo - zapewniał.

W ramach umowy w ciągu 24 lat sprowadzimy do Polski 29,5 mln ton gazu skroplonego czyli blisko 40 miliardów metrów sześciennych. Prezes PGNiG chciałby, aby przed końcem 2022 roku Polska stała się centrum dystrybucyjnym gazu skroplonego dla krajów sąsiednich.

Polska zużywa rocznie mniej więcej 17,5 miliarda metrów sześciennych gazu.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt