Logo Polskiego Radia
Print

Katowice przygotowują się do szczytu klimatycznego

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 22.11.2018 14:46
  • O ochronie klimatu podczas szczytu w Katowicach [posłuchaj].mp3
Wkrótce wielka debata o światowym klimacie podczas międzynarodowego szczytu ONZ w Katowicach
COP24 w Katowicach rusza już 3 grudniaCOP24 w Katowicach rusza już 3 grudniaFoto: pixabay.com/Domena Publiczna

Około 26 tysięcy osób chce wziąć udział w grudniowym szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach - COP 24. Efektem dwutygodniowej konferencji ma być przyjęcie decyzji wdrażających porozumienie paryskie. Ta zawarta w 2015 r. międzynarodowa umowa jest pierwszą w historii, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu.

W szczycie COP24 w Katowicach wezmą udział goście z całego świata. Wśród nich będą między innymi szefowie rządów, ministrowie odpowiedzialni za kwestie związane ze środowiskiem i klimatem, politycy, eksperci, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

- To niewątpliwie będzie najważniejszy COP, jakiemu dotychczas przewodziła Polska – uważa Paweł Mikusek, ekspert z Forum Energii. I dodaje: stawką jest ustalenie zasad wdrażania Porozumienia Paryskiego, a to może na wiele lat ukształtować ramy międzynarodowych działań na rzecz ochrony klimatu.

Szczyt klimatyczny ONZ rozpocznie się 3 grudnia w Katowicach i potrwa jedenaście dni. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele 196 państw i delegaci Unii Europejskiej. Polska już po raz czwarty będzie gospodarzem szczytu klimatycznego.

Relacja Ewy Plisieckiej.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt