Logo Polskiego Radia
Print

Coraz lepsze wyniki finansowe grupy Lotos

IAR
Dariusz Adamski 10.12.2018 17:16
  • Robert Sobków wskazuje, że rosnąca wartość akcji to efekt wielu czynników, wśród których wymienił między innymi coraz lepsze wskaźniki gospodarcze oraz ceny paliw (IAR)
W ciągu roku wartość akcji grupy Lotos wzrosła o prawie 50 proc. - poinformował wiceprezes zarządu Robert Sobków
IAR/Łukasz Kowalski

W tej chwili cena jednej akcji wynosi ponad 82 złote. Wiceprezes przedsiębiorstwa ds. finansowych wskazuje, że rosnąca wartość akcji to efekt wielu czynników, wśród których wymienił między innymi coraz lepsze wskaźniki gospodarcze oraz ceny paliw. Wskazał, że systematyczny wzrost Produktu Krajowego Brutto w Polsce powoduje, że rynek oczekuje rosnącego popytu na paliwa w naszym kraju, a co za tym idzie, na produkty grupy Lotos. Wiceprezes podkreślił, że w ostatnim czasie ceny ropy poważnie spadły, co jest korzystne dla spółki. Dodał, że marża modelowa jest uzależniona od nieco niższej ceny paliw.

Robert Sobków zwrócił też uwagę, że zapowiedź fuzji grupy Lotos z koncernem PKN Orlen została pozytywnie odebrana przez rynek. Wiceprezes zapowiedział, że do września przyszłego roku na połączenie powinna się zgodzić Komisja Europejska. Podkreślił jednocześnie, że należy się spodziewać wielu korzyści z połączenia. Jedną z nich będzie lepsza pozycja przy negocjacjach zakupu cen surowców. Zwrócił uwagę, że poziom zysków narodowego koncernu będzie wyższy. Dodał, że efekty fuzji odczuje każdy, kto kupuje paliwo na stacjach. Może ono stanieć, w razie podwyżek cen surowców - cena paliwa nie będzie gwałtownie rosnąć.

Fuzja grupy Lotos i PKN Orlen jest podzielona na trzy etapy. Do ostatecznego połączenia może dojść w 2020 roku. Wtedy PKN Orlen przejmie większościowy pakiet akcji grupy Lotos.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt