Logo Polskiego Radia
Print

Microsoft wspomoże Grupę Lotos w cyfrowej transformacji

IAR / PAP
Dariusz Adamski 13.12.2018 17:08
Grupa Lotos i Microsoft podpisały w Gdańsku porozumienie o współpracy
www.lotos.pl

Firma informatyczna ma pomóc producentowi paliw w przygotowaniu rozwiązań, które usprawnią jej systemy informatyczne i przyniosą oszczędności szacowane wstępnie na ponad 10 mln euro.

O zawarciu porozumienia poinformowało w rozesłanym mediom w czwartek komunikacie Biuro Komunikacji Grupy Lotos. W podpisaniu umowy udział wzięli m.in. członek zarządu Microsoft Sp. z o.o. Magda Taczanowska oraz wiceprezesi Grupy Lotos S.A. Jarosław Kawula i Jarosław Wittstock.

Jak wyjaśniono w komunikacie, głównym celem współpracy jest "cyfrowa transformacja Grupy Lotos i jej lepsze dostosowanie do dynamiki obecnego otoczenia biznesowego".

"W najbliższej przyszłości w szczególności interesują nas projekty związane z zaawansowaną analizą danych, w tym analizą dużych zbiorów danych w chmurach obliczeniowych. Przyglądamy się uważnie również innym obszarom cyfryzacji związanym z robotyzacją, głębszą automatyzacją i autonomizacją, cyfryzacją procesów wytwórczych, integracją infrastruktury i danych w zarządzaniu produkcją, sztuczną inteligencją, wirtualną czy rozszerzoną rzeczywistością" - powiedział zacytowany w komunikacie Kawula.

Centrum Sztucznej Inteligecji

W ramach współpracy zaplanowano stworzenie Centrum Kompetencyjnego Sztucznej Inteligencji, Cyfrowej Innowacji oraz Zaawansowanej Analizy Danych. Jak wyjaśnił cytowany w komunikacie Marcin Hynek z Grupy Lotos, prowadzone w Centrum prace mają przynieść spółkom grupy "znaczące oszczędności finansowe poprzez wykorzystanie już dostępnych w organizacji zasobów osobowych i narzędziowych".

"Dedykowani do tego pilotażowego programu pracownicy w pierwszej kolejności zrealizują szereg szkoleń i warsztatów, tak aby relatywnie szybko i w pełnej skali wykorzystywać potencjał AI (z ang. sztucznej inteligencji) do optymalizacji procesów produkcyjnych, a w szczególności do dalszego zwiększenia opłacalności przerobu ropy naftowej na wskazanych instalacjach produkcyjnych oraz do podniesienia efektywności całości łańcucha dostaw czy głębszej personalizacji usług dla klienta" - wyjaśnił Hynek

Dodał, że korzyści, jakie Grupa Lotos może uzyskać doskonaląc swoje systemy i programy informatyczne, oszacowano na ponad 10 mln euro. Wyjaśnił, że wprowadzenie nowych rozwiązań pozwoli "uwolnić około 20 tysięcy roboczogodzin".

Z kolei Taczanowska podkreśliła, że "dzięki swojemu podejściu do adopcji najnowszych trendów i technologii Grupa Lotos wyznacza niejako kierunek dla całej branży nie tylko w Polsce, ale w całym regionie".

"Jestem przekonana, że dzięki temu efekty cyfrowej transformacji będą szybko zauważalne i odczuwalne w konkretnych obszarach funkcjonowania organizacji, a implementowane usprawnienia i rozwiązania ukształtują nową kulturę cyfrową firmy" - podkreśla cytowana w komunikacie Taczanowska.

Lotos to polska grupa kapitałowa o strategicznym znaczeniu dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. Jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa prawie jedną trzecią polskiego rynku.

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt