Logo Polskiego Radia
Print

215 mln euro z budżetu UE na Baltic Pipe

IAR / PAP
Dariusz Adamski 23.01.2019 14:23
  • 215 mln euro z budżetu UE na Baltic Pipe, połączenie gazowe Polska-Dania. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Doktor Robert Zajdler z Politechniki Warszawskiej o unijnych funduszach na Baltic Pipe
215 milionów euro z unijnego budżetu zostanie zainwestowanych w budowę połączenia gazowego między Polską a Danią
Фото: www.baltic-pipe.eu

Projekt Baltic Pipe znalazł się na liście europejskich projektów dotyczących infrastruktury energetycznej, które uzyskają dofinansowanie. Państwa członkowskie zaakceptowały wniosek Komisji w tej sprawie, opiewający w sumie na prawie 800 milionów euro.

Dofinansowanych zostanie z unijnego budżetu w sumie 14 projektów. Na tej liście są trzy projekty gazowe, które otrzymają ponad 280 milionów euro. Wśród nich jest projekt Baltic Pipe, który otrzyma najwięcej - 215 milionów euro.

Komisja Europejska informując o dofinansowaniu napisała, że nowe, dwukierunkowe morskie połączenie gazowe między Polską a Danią będzie kluczowe dla bezpieczeństwa dostaw i integracji rynku w tym regionie. Ponadto, zgodnie z dzisiejszą decyzją, ponad 500 milionów euro zostanie przekazanych na 7 projektów dotyczących energii elektrycznej, między innymi na projekt synchronizacji sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą, oraz na dwa projekty dotyczące inteligentnych sieci. Pozostałe ponad 9 milionów będzie przekazane na wsparcie badań nad rozwojem infrastruktury związanej z CO2.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt