Logo Polskiego Radia
Print

Polska znów wśród krajów z najniższym bezrobociem

IAR / PAP
Dariusz Adamski 01.02.2019 09:51
  • Eurostat - Polska kolejny miesiąc wśród krajów z najniższym bezrobociem. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Polska kolejny miesiąc jest wśród krajów z jednym z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneIAR/Krystian Dobuszyński

Z danych biura statystycznego Eurostat wynika, że w grudniu bez pracy było 3,5 procent rodaków. To daje Polsce trzecie miejsce w całej Wspólnocie.

W ostatnich miesiącach bezrobocie utrzymuje się w Polsce na niezmienionym poziomie, co plasuje ją w czołówce w Unii. Dane Eurostatu różnią się od tych, które podaje Główny Urząd Statystyczny, bo inna jest metodologia liczenia. Według GUS-u, bezrobocie w Polsce w grudniu wyniosło 5,6 procent. Jeśli chodzi o dane Eurostatu, to najniższe bezrobocie w grudniu w Unii było w Czechach, gdzie pracy nie miało 2,5 procent obywateli. Drugie miejsce zajmują Niemcy, trzecie Polska.

Od wielu lat najwyższe bezrobocie jest w Grecji, choć ostatnio spada. Dane z października mówią, że wyniosło ponad 18,6 procent, jesienią 2017 roku bez pracy było 21 procent Greków. Wśród krajów z wysokim bezrobociem są też Hiszpania - ponad 14 procent i Włochy - ponad 10 procent.

W całej Wspólnocie stopa bezrobocia wyniosła w grudniu 6,6 procent, to nieznaczny spadek w porównaniu z listopadem. I jest to najniższy wskaźnik odnotowany w Unii Europejskiej od początku 2000 roku.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt