Logo Polskiego Radia
Print

Wzrósł indeks PMI dla polskiego przemysłu

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 04.02.2019 14:01
  • Wskaźnik PMI wyższy niż miesiąc temu [posłuchaj].mp3
Styczniowy wzrost indeksu PMI o 0,6 punktu to korekta, ale wciąż niewielka – uważają ekonomiści
pixabay.com/Public Domain CC0

Indeks PMI dla polskiego przemysłu wyniósł w styczniu 48,2 punktu, co oznacza wzrost o 0,6 punktu. Poprzednia wartość - z grudnia - 47,6 punktu była najniższą wartością od pięciu lat. Styczniowy wynik indeksu PMI stanowi więc lekkie odbicie po grudniowym. Wartość Indeksu jest wyrażana w punktach. Każdy odczyt powyżej 50 punktów oznacza oczekiwaną poprawę nastrojów w branży. Spadek wskaźnika poniżej tego poziomu oznacza, że menadżerowie spodziewają się pogorszenia sytuacji.

Jak mówi ekspert gospodarczy Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion, wpływ na kondycję polskiej gospodarki ma gospodarka całej Unii Europejskiej, a w szczególności Niemiec.

Maksymalną wartość polskiego wskaźnika PMI w ciągu ostatnich pięciu lat zanotowano w styczniu 2015 roku, wynosiła ona wtedy 55,2 pkt. Styczniowy Indeks PMI trzeci miesiąc z rzędu wynosi poniżej 50 punktów, sygnalizując pogorszenie warunków w polskim przemyśle. Styczniowe odbicie w stosunku do grudnia, czyli 48,2 punktu to korekta, ale wciąż bardzo niewielka – komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego

Zdaniem Piotra Kuczyńskiego, spowolnienia gospodarczego w naszym kraju można się spodziewać jeszcze w tym roku. Nadal jednak będziemy mieli do czynienia ze wzrostem wskaźników gospodarczych.

„Pewne powody do optymizmu dają odwrócenie trendu spadkowego na rynku pracy oraz niewielka poprawa oczekiwań odnośnie przyszłej produkcji, ale ogólne spowolnienie w sektorze wytwórczym najprawdopodobniej utrzyma się co najmniej w pierwszym kwartale 2019 r.” – podsumowują autorzy badania indeksu PMI.

Tematem zajęła się Ewa Plisiecka.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt