Logo Polskiego Radia
Print

Optymizm wśród polskich przedsiębiorców

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 12.02.2019 08:35
  • Rozmowa z Jackiem Kowalczykiem [posłuchaj].mp3
Średnie i duże polskie firmy zapowiadają na ten rok odważne zwiększenie inwestycji
Jacek Kowalczyk, Grant ThorntonJacek Kowalczyk, Grant ThorntonFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Średnie i duże przedsiębiorstwa w Polsce szykują się do zwiększenia inwestycji w 2019 r – wynika z badania, przeprowadzonego przez Grant Thornton. Priorytetem jest rozbudowa parków maszynowych.

W latach 2017-2018 inwestycje w Polsce wyraźnie wyszły z dołka i wzrosły łącznie o około 11 proc. Firmy uwierzyły, że dobra koniunktura i rosnące zamówienia mają mocne podstawy i zdecydowały się zainwestować w rozwój. Czy ten pozytywny trend utrzyma się w 2019 r.? Badanie Grant Thornton pokazuje, że są podstawy do optymizmu.

Najwięcej, bo aż 58 proc. przedsiębiorców deklaruje zwiększone inwestycje w rozbudowę parku maszynowego. To najwyższy odsetek ze wszystkich 35 krajów objętych badaniem. Wiele firm zamierza w 2019 roku również silniej inwestować w pracowników (48 proc.) i technologie IT (41 proc.) i badania i rozwój (40 proc.). Co ważne, w każdej z przebadanych kategorii Polska znajduje się powyżej średniej dla wszystkich badanych państw. Tak dobre wyniki sugerują, że w 2019 roku inwestycje prywatne utrzymają silny pozytywny wpływ na polską gospodarkę, co może złagodzić wpływ ewentualnego, zapowiadanego spowolnienia gospodarczego.

Wyniki badań komentuje Jacek Kowalczyk z Grant Thornton. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt