Polska i Francja o konkurencyjności w UE
PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan
22.02.2019 15:02
-
Polska i Francja chcą „odświeżenia” zasad konkurencyjności w Unii Europejskiej [posłuchaj]
-
Polska i Francja chcą „odświeżenia” zasad konkurencyjności w Unii Europejskiej. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Był to jeden z tematów rozmów podczas wizyty w Warszawie francuskiego ministra gospodarki i finansów
Adam Guz/KPRM
Polska i Francja chcą „odświeżenia” zasad konkurencyjności w Unii Europejskiej. Mówili o tym w Warszawie polska minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.
Chodzi między innymi o możliwość łączenia się dużych podmiotów gospodarczych i korzystania przez nich z pomocy publicznej. Według Jadwigi Emilewicz, obecne regulacje europejskie są przestarzałe i utrudniają europejskim firmom konkurowanie ze światowymi gigantami: "Agresywna obecność przedsięwzięć gospodarczych z rynków, na których nie są obecne tak wysokie standardy, jakie narzucamy sobie w Europie, wymaga nowego podejścia. My dzisiaj wspólnie z Francją zaczynamy dyskusję na ten temat" - mówiła Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej. Jej zdaniem sprawą powinna się zająć nowa Komisja Europejska, po eurowyborach. W staraniach o zreformowanie zasadę konkurencyjność w Europie, Polskę i Francję mają również wspierać m.in. Niemcy.
W Warszawie ministrowie Polski i Francji rozmawiali również o współpracy gospodarczej - oba kraje chcą współdziałać między innymi przy rozwoju przemysłu bateryjnego i technologii związanych z magazynowaniem energii.
Bruno Le Maire mówił o "kluczowym partnerstwie" między Polską a Francją: "Francji zależy na rozwoju tej współpracy gospodarczej, finansowej i technologicznej z Polską. Polska jest jednym z dużych państw europejskich, to kraj strategiczny dla przyszłej struktury Unii Europejskiej" - mówił minister.
Francja jest dla Polski czwartym najważniejszym krajem eksportowym, Polska dla Francji pod tym względem jest na dziesiątym miejscu. Wartość wymiany handlowej między oboma krajami wynosi ponad 20 mld euro - to około jednej piątej wartości wymiany między Polską a Niemcami.
IAR/ks