Logo Polskiego Radia
Print

Raport EBI dotyczący wsparcia dla Polski

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 01.03.2019 14:48
  • Raport EBI dotyczący Polski [posłuchaj].mp3
Europejski Bank Inwestycyjny w 2018 r. udzielił Polsce wsparcia finansowego w wysokości blisko 5 miliardów euro
Banknoty euro - zdjęcie ilustracyjneBanknoty euro - zdjęcie ilustracyjnemartaposemuckel / pixabay / CC0 License

Europejski Bank Inwestycyjny przedstawił coroczny raport dotyczący wykorzystania środków banku na inwestycje. Bank spodziewa się, że w tym roku pomoc finansowa dla Polskie będzie na podobnym poziomie jak w 2018. W ubiegłym roku EBI udzielił Polsce wsparcia finansowego w wysokości blisko 5 miliardów euro. W czwartek przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Europejskiego Banku Inwestycyjnego podpisali umowę w sprawie pożyczki na modernizację szpitali uniwersyteckich w Gdańsku i Lublinie. W jej wyniku szpitale te będą mogły zrealizować inwestycje o łącznej wartości około 390 milionów złotych – poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska.

Europejski Bank Inwestycyjny jest bankiem Unii Europejskiej, który udziela kredytów długoterminowych na preferencyjnych warunkach na projekty wspierające cele Unii. Jego udziałowcami są wszystkie państwa członkowskie UE.

Jak zapewnia minister finansów Teresa Czerwińska, EBI jest jednym z kluczowych partnerów dla Polski jeśli chodzi o instytucje finansowe. Bank jest szczególnie zainteresowany wsparciem inwestycji w innowacje, edukację, infrastrukturę, dziedziny, które dotyczą zaawansowanych technologii i poprawiają konkurencyjność polskiej gospodarki.

Wiceprezes EBI Vazil Hudak poinformował, że w ubiegłym roku wartość finansowania udzielonego przez Grupę EBI, na które składa się bank i Europejski Fundusz Inwestycyjny, osiągnęła 64,2 mld euro, a inwestycje te wygenerowały nakłady inwestycyjne w wysokości 230 mld euro. Hudak przyznał, że były one nieco niższe niż w 2017 r. Pierwsza przyczyna, jak wyjaśnił, to brexit i spadające już wsparcie skierowane do Wielkiej Brytanii. Druga związana jest z tym, że ostatni rok był przykładem dobrej koniunktury, w związku z tym skala potrzeb związana z "wypełnianiem luki rynkowej" przez EBI była mniejsza. Odnosząc się do wsparcia inwestycji w Polsce, Hudak poinformował, że nasz kraj jest niewątpliwie kluczowym dla banku i jego działalności. Skala inwestycji EBI, liczona jako ich udział w PKB stanowi w przypadku Polski 1 proc. PKB, znacznie więcej niż średnia dla krajów UE, która wynosi 0,35 proc. PKB.

Relacja Ewy Plisieckiej.

IAR/PAP/ep

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt